11 lipca 0

 

To co stanowi o naszym życiu nie tworzą wyłącznie wielkie wydarzenia, strategiczne decyzje polityków czy epokowe odkrycia i wynalazki. Na naszą codzienność składają się także, a zapewne przede wszystkim, działania i przedsięwzięcia jednostkowe, podejmowane bez wielkiej reklamy, w skali lokalnej. Dlatego „Obserwatorium Edukacji” stara się nie ogniskować swej uwagi wyłącznie na tym co wydarza się w skali makro i relacjonuje także to, co dzieje się w Łodzi i w regionie, czego inicjatorami i organizatorami są „endżiosy”*  i osoby prywatne. Dziś prezentujemy materiał, informujący o zakończonych właśnie mini półkoloniach, jakie w bardzo kameralnej formule zorganizowała i przeprowadziła twórczyni Gabinetu Terapii „Pod Skrzydłami Anny Sowińskiej”.

 

 

Celem zorganizowanych w dniach od 11 do 15 lipca pod nazwą „GAZETOLANDIA” półkolonii było aktywne spędzanie wakacyjnego czasu wolnego w formule zabawy tematycznej – wokół gazety, jako rekwizytu i jako nośnika, „upowszechnia- cza” informacji. Oto „Ilustrowany Dziennik Gazetolandii”:

 

 

Poniedziałek

 

Dziś ruszył turnus półkolonii „Gazetolandia”. Po części zapoznawczej „studiowaliśmy” zasady dobrej komunikacji oraz tworzyliśmy reklamy. Powstała też specjalna brama, przez którą „przechodziliśmy” aby wkroczyć w swoje „nowe wcielenia”. Później, po krótkiej wycieczce po najbliższej okolicy, byliśmy na obiedzie. Po powrocie naszym  gościem specjalnym był Pan Robert Sowiński, który w swej autoprezentacji  zawarł ciekawe opowieści o swoich podróżach. Był to przykład  wywiadu, koncentrującego się  na historiach z życia opowiadającego, który fachowo  nazywany jest storytellingiem.

 

11 lipca 00

 

11 lipca 1

 

11 lipca brama

 

11 lipca 3

 

11 lipca Sowiński 1

 

 

Wtorek

 

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że można bawić się także gazetą. Najpierw robiliśmy z niej piłki, a następnie bawiliśmy się gazetową płachtą. Fajnie gdy nie trzeba się martwić, że coś się zniszczy. Następnie odszukiwaliśmy w sobie talenty, które prezentowaliśmy na scenie. To zadanie sprawiało wszystkim sporo kłopotów. Następnie projektowaliśmy, a następnie wykonywaliśmy autorskie torby. Te wyszły wspaniale! A potem na obiad i do Komnaty zagadek – ciekawe co nas tam spotka?

 

12 lipca 2

 

12 lipca 3

 

12 czerwca 5a

Autorskie torby

 

12 lipca 5a

Z za tego parawanu prezentowano swoje talenty

 

 

 

Środa

 

Dzisiaj bawiliśmy się gazetowymi „tytkami”.  Chociaż do dziś nikt z uczestników nie znał tej typowo łódzkiej nazwy, wszyscy świetnie się bawili. Następnie po wykonaniu „lapbooków”  i udekorowaniu ich pierwszej strony  wyruszyliśmy  całą grupa do muzeum kinematografii. Niektórzy byli tam po raz kolejny ale i tak dobrze się bawili – szczególnie w dziale animacji.

 

13 lipca 1

 

13 lipca 2

 

13 lipca 4

 

13 lipca 3

 

 

Czwartek

 

Dzisiaj mieliśmy wspaniałą lekcję historii najnowszej z „Dziadkiem Włodkiem”, czyli z Włodzisławem Kuzitowiczem – pedagogiem, emerytowanym nauczycielem – wieloletnim dyrektorem szkoły, edukatorem,  a od jedenastu lat także dziennikarzem-publicystą. Odpowiedzi udzielane przez „Dziadka Włodka” na dziesiątki zadawanych mu przez nas pytań (taki wywiad zbiorowy) przybliżyły nam obraz powojennej Polski oraz świat uczniów z tamtych lat – czasów jego dzieciństwa. Oglądaliśmy także gazety i inne czasopisma, w których drukowano jego artykuły i felietony.  Wszystkim bardzo podobało się to spotkanie.

 

14 lipca 1a

 

14 lipca 2

 

Po obiedzie dalej bawiliśmy się z gazetami oraz kończyliśmy nasze aktywne notatniki („lapbóki”). Oczywiście na zakończenia dnia jak zwykle była gra – i to nie komputerowa.

 

14 lipca 3

 

14 lipca 5

 

14 lipca 6

 

 

Piątek

 

Ostatni dzień był niespodzianką – powitaliśmy się zabawą  „Co by było gdyby?”  Niektórzy się mocno rozmarzyli: „ Co by było gdybym złowił złotą rybkę?”

 

Następnie wszyscy otrzymali zadanie aby zbudować z papierowych patyków coś co lata. Po długiej naradzie ustalono, że ma to być ważka. Po stworzeniu korpusu owada,  za wykończenie dzieła  wzięły się dziewczęta. Chłopcy zaczęli w tym czasie budować ze słomek konstrukcyjnych miasteczko dla jeża.

.

15 lipca 1

 

15 lipca 2

 

15 lipca 3

 

Po zabawie ruszyliśmy do kolejnej niespodzianki. Zrobiliśmy sobie postój na placu zabaw – ku uciesze większości. Potem była kolejna niespodzianka – karta zadań w palmiarni. Nie mogło obejść się bez Internetu i uważnego czytania kartek pod roślinami.

 

15 lipca 4

 

15 lipca 5

 

Po smacznym obiedzie w pięknej restauracji udaliśmy się do gabinetu a tam zagraliśmy zgodnie z tradycją w kolejną grę – tym razem był to Dixit.

 

Po godzinie – kolejna niespodzianka: spotkanie z operatorem kamery Piotrem Sobczakiem, który pokazywał nam tajniki swojego warsztatu pracy. Nagraliśmy nawet krótką etiudę, którą pan Piotr na miejscu nam zmontował i dzięki temu pokazał jak wiele to zajmuje czasu.

 

15 Sobczak 1

 

15 Sobczak 2

 

Na zakończenie każdy z nas wykorzystał techniki autoprezentacji i tak jak tylko mógł przedstawił się na forum.

 

15 lipca 6

 

To był ciekawy tydzień!

 

 

Dużo więcej zdjęć i filmiki znajdziecie na facebooku  –  TUTAJ

 

 

Na podstawie tekstów i zdjęć zamieszczonych na fanpage

Gabinetu Terapii „Pod Skrzydłami Anny Sowińskiej”

zredagował Włodzisław Kuzitowicz

 

 

*„Endżiosy”  –  non-govermental organizations  (ngo) – organizacje pozarządowe



Zostaw odpowiedź