Najstarsze polskie szkoły niepubliczne, zrzeszone w Społecznym Towarzystwie Oświatowym skończyły właśnie 25 lat. Ich dyrektorzy i nauczyciele spotkali się w miniony weekend na konferencji „25-lecie szkół niepublicznych w Polsce – czas podsumowań i czas wyzwań” w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich Łodzi. Organizatorami konferencji byli: Samodzielne Koło Terenowe Nr 55 STO w Łodzi oraz Zarząd Główny STO.

 

Konferencja STO 1

Foto:www.sto.org.pl

 

Oto jak o tym wydarzeniu poinformowało Łódzkie Kuratorium Oświaty:

 

Jubileusz szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego doskonale wpisuje się w świętowane w naszym kraju w tym roku 25-lecie odzyskania wolności – powiedział podczas spotkania Jan Kamiński, Łódzki Kurator Oświaty. – Kiedy w 1989 roku powstały pierwsze szkoły niepubliczne, to nie tylko urozmaiciły ofertę edukacyjną państwa, ale również tę ofertę wzmocniły. I gdy dziś polscy uczniowie tak dobrze wypadają w międzynarodowych rankingach, to duża w tym zasługa również państwa szkół – dodał kurator.

 

 Konferencja  STO 1a

                Foto:www.kuratorium.lodz.pl

 

Podczas konferencji wicewojewoda Paweł Bejda wspólnie z kuratorem wręczyli nauczycielom i działaczom STO odznaczenia państwowe i resortowe.

 

Wykład inauguracyjny wygłosił Aleksander W. Barszczewski. Uczestnicy wysłuchali także minirecitalu utalentowanej absolwentki ZSS STO w Łodzi Zuzi Bocheńskiej.

 

Przedstawiciele szkół STO gościli w Łodzi do niedzieli. Wzięli udział w licznych wykładach i zajęciach warsztatowych. Zwiedzili Muzeum Historii Miasta oraz zobaczyli wyremontowaną niedawno ulicę Piotrkowską. Konferencję zakończyła wizyta w Zespole Szkół STO im. Ewarysta Estkowskiego w Łodzi.

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

Zobacz także relację na stronie STO: XX Konferencja Programowa STO w ŁodziZostaw odpowiedź