Dzisiaj rozpoczął się III Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole, organizowany przez Happiness at School.  Pomysłodawczynią tego wydarzenia jest pani Anna Hildebrandt-Mrozek.

 

 

Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty informacji o tym wydarzeniu, zaczerpnięte ze strony  organizatora  –  Happiness at School – Szczęście w szkole”:

 

W imieniu swoim i partnerów wydarzenia, z radością zapraszam do aktywnego udziału w  III Ogólnopolskim Tygodniu Szczęścia w Szkole, który w tym roku obchodzimy w dniach 19-25 września 2022.

 

Prosimy o zapisy uczestnictwa – TUTAJ

 

W ten sposób mamy szansę stworzenia Ogólnopolskiej Mapy Szczęścia w Szkole.

 

 […]

 

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Pomysł wywodzi się z Międzynarodowego Tygodnia Szczęścia w Pracy, obchodzonego w tym samym czasie. Również w tym roku nasze aktywności zostały oficjalnie włączone w międzynarodowe obchody.

 

Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, po-pandemicznym i wojennym czasie.

 

Dlatego hasło na ten rok brzmi: DBAJMY O DOBRE RELACJE.

 

W tygodniu tym można zaplanować wiele aktywności albo jedną – na każdy dzień albo na kilka. Ważne, by poruszyć kwestię szczęścia i dobrostanu w narracji i w różnych wymiarach – emocji, poczucia sensu, zaangażowania, bliskości z innymi, odkrywania swoich mocnych stron i pozytywów u innych, zdrowia, odpoczynku czy zaangażowania. Chodzi o podjęcie w tym czasie tematyki szczęścia, które przejawia się, według Martina Seligmana, w:

 

-przeżywaniu pozytywnych emocji – różnorakich, bo to jest i radość, i duma, wdzięczność, zachwyt,

 

-uruchamianiu zaangażowania, doświadczaniu FLOW

 

-wzmacnianiu relacji

 

-nadawaniu sensu i znaczenia wydarzeniom, sytuacjom

 

-odkrywaniu i uruchamianiu w praktyce mocnych stron, talentów oraz wykorzystywaniu ich dla dobra wspólnoty – koleżeńskiej, szkolnej, sąsiedzkiej, rodzinnej.

 

Na koniec prosimy o przygotowanie krótkiej formy artystycznej (scenka rodzajowa, skecz, pantomima, żywy obraz itd. na temat: „DOBRE RELACJE W SZKOLE TO…” i opublikowanie nagranej scenki do dnia 23 września (piątek) na YouTube z hasztagiem: #tydzienszczesciawszkole2022 #happinessatschool

 

 

[…]

 

 

Podsumowaniem akcji będzie konferencja o szczęściu i dobrostanie w szkole, która odbędzie się stacjonarnie w dniu 26 września (poniedziałek) 2022 w Liceum Ogólnokształcącym nr 14 we Wrocławiu, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy. O szczegółach wkrótce poinformujemy.

 

W ramach obchodów zorganizowane będą warsztaty PERMA(H) dla nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, we Wrocławiu i w Gdańsku.

 

We Wrocławiu odbędą się one dnia 21 września (środa) 2022 w Technikum nr 15 przy ul. Skwierzyńskiej 1-7. W Gdańsku – wkrótce poinformujemy.[…]

 

Propozycje aktywności na ten rok podaję na stronie Tygodnia Szczęścia w Szkole. Są tam też relacje z wcześniejszych obchodów, mapa placówek uczestniczących w zeszłym roku i sporo wniosków z badań.

 

Zarezerwuj już dziś swój wrześniowy czas. Niech pozytywne wejście w nowy rok szkolny pozwoli na wzmacnianie dobrostanu i szczęścia w szkole i przedszkolu u ciebie i Twoich uczniów przez cały rok.

 

Łączmy się w dzieleniu dobrą energią. W ten sposób wzmacniamy tak deficytową dziś empatię.

 

To nic nie kosztuje

 

 

 

Źródło:  www.movusmovere.pZostaw odpowiedź