Najpierw zobaczyliśmy na „Portalu Samorządowym” taki tekst:

 

ZNP protestuje przeciwko powołaniu rządowego zespołu ds. rozmów z Solidarnością

 

Przeciwko powołaniu zespołu roboczego do spraw wypracowania porozumienia między rządem RP a Komisją Krajową NSZZ Solidarność zaprotestował w czwartek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz. – Rząd nie może wybierać jednego partnera społecznego i nie rozmawiać z innymi – ocenił. […]

 

Źródło:  www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 

Niezwłocznie otworzyliśmy stronę ZNP:

 

 

Protest ZNP ws. eliminowania partnerów społecznych przez Premiera

 

Foto: www.znp.edu.pl

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz – w towarzystwie Krzysztofa Baszczyńskiego  – wiceprezesa Związku i Mirosława Kozika, nauczyciela chemii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, członka  Zarządu Okręgu Śląskiego  ZNP, przewodniczącego Klubu Młodego Nauczyciela oraz stojącego obok wiceprezesa Grzegorza Gruchlika –  podczas  konferencji prasowej.

 

 

Tematem konferencji prasowej ZNP zorganizowanej 8 grudnia 2022 r. była kwestia eliminowania partnerów społecznych. Rząd zamierza negocjować porozumienie w sprawie m.in. emerytur stażowych i wyższej podwyżki dla pracowników sfery budżetowej tylko i wyłącznie z jednym związkiem zawodowym.

 

Specjalny zespół roboczy powołany przez Premiera RP ma się zająć warunkami pracy i płacy oraz pomocy państwa w okresie wysokiej inflacji i wzrostu cen energii. Jego pracami pokieruje z ramienia rządu Marek Kuchciński z ramienia rządu i Henryk Nakonieczny z „Solidarności”.

 

Tak wynika z zarządzenia premiera w sprawie roboczego Zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ “Solidarność”.

 

Powołanie zespołu w takim ograniczonym składzie budzi sprzeciw pozostałych partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego.

 

ZNP nie akceptuje marginalizowaniu roli reprezentantów różnych środowisk społecznych i zawodowych niezwiązanych ze środowiskiem koalicji rządowej, co równoznaczne jest z brakiem ich poszanowania, a także z łamaniem podstawowych zasad dialogu społecznego i prawnych rozwiązań dotyczących Rady Dialogu Społecznego mówił podczas konferencji prezes ZNP Sławomir Broniarz.

 

Rada Dialogu Społecznego jest instytucją dialogu trójstronnego w Polsce na poziomie centralnym. Stanowi ona forum współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Została utworzona na mocy Ustawy z 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

 

Członkami Rady Dialogu Społecznego są przedstawiciele: rządu, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz reprezentatywnych organizacji związkowych (NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych).

 

Zatem prowadzenie rozmów tylko i wyłącznie z jednym związkiem zawodowym jest pogwałceniem ustawowych zasad dotyczących prowadzenia dialogu w ramach Rady Dialogu Społecznego.

 

Te zasady to m.in. prowadzenie przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej oraz budowanie wokół nich społecznego  porozumienia.

 

Takiego porozumienia nie da się zbudować rozmawiając tylko i wyłącznie z jednym, bliskim rządowej koalicji związkiem zawodowym i eliminowaniem pozostałych partnerów społecznych – dodawał prezes ZNP.

 

Prezes ZNP przypomniał też na konferencji, że Związek wystosował list do premiera Morawieckiego ws. wypłaty dodatku inflacyjnego dla nauczycieli. – Jeżeli z jednej strony słyszymy, że rząd nie może podnieść płac nauczycieli bo grozi to nakręceniem inflacji a z drugiej nakłady na telewizję rządową rosną o 700 mln złotych to zwróćmy uwagę, że taka kwota dałaby dla każdego nauczyciela 1 tys. dodatku inflacyjnego – wyliczył.

 

Obecny na konferencji Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i szef przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP poinformował, że jeszcze w czwartek w kancelarii prezydenta złożona zostanie petycja o zawetowanie zmian w prawie oświatowym, pod którą w ciągu kilkunastu dni zebrał ponad 13 tys. podpisów.

 

Ustawa lex Czarnek może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady. Uderzając w uczniów, nauczycieli i całe środowisko edukacyjne – podkreślił Kozik. – To kajdany otwartej szkoły – dodał.

 

 

Relacja filmowa z tej konferencji – TUTAJ

 

 

 

 

Źródło:  www.znp.edu.pl=

 

 



Zostaw odpowiedź