8 października 2015 roku na konferencji prasowej Grupy Ponton zaprezentowano raport z dziesiątej edycji Wakacyjnego telefonu Zaufania, prowadzonego przez tę fundację..

 

Ponton

W konferencji udział wzięły: koordynatorka grupy Aleksandra Józefowska, edukatorka Pontonu Katarzyna Banasiak, autorka raportu i edukatorka Pontonu Alina Synakiewicz oraz położna Anna Stefanek.

 

Źródło [tekst i foto]:www.ponton.org.pl

 

 

O konferencji i Raporcie informuje także na swej stronie portal oswiata.abc.com . Oto fragment:

 

[…]Wiele pytań dotyczyło zdrowia i fizjologii, świadczyły o tym, że młodzieży brakuje wiedzy na temat anatomii czy zmian zachodzących w dojrzewającym ciele. „Widać także, że młode osoby bardzo bojaźliwie i niechętnie podchodzą do wizyt u lekarza. W razie problemów zdrowotnych, zamiast udać się do ginekologa czy urologa, posiłkują się pseudowiedzą, jaką znajdują na forach internetowych” – zwracają uwagę autorki raportu.

 

Młodych ludzi interesowały także sprawy związane z antykoncepcją. Jak podkreślają edukatorki z Grupy Ponton, w sms-ach i telefonach młodzieży pojawia się cały czas mnóstwo mitów na temat antykoncepcji, np. przekonanie, że pierwszy stosunek seksualny czy stosunek podczas miesiączki nie wymaga zabezpieczenia; stosunek przerywany jest uważany za dobre zabezpieczenie przed ciążą.

 

W tegorocznym raporcie Ponton zwraca szczególną uwagę na zjawisko „paranoi ciążowej”, z którym spotyka się od lat, a które w tym roku – w ich ocenie edukatorek – bardzo się nasiliło. Obawy związane z byciem w ciąży zgłaszały dziewczęta, które nigdy nie miały kontaktów seksualnych i „odkrywały” u siebie objawy ciąży po lekturze forów internetowych.

 

Miesiączka spóźnia mi się trzy tygodnie. Nigdy nie uprawiałam seksu, jednak nieraz się masturbowałam. Pobolewa mnie podbrzusze, a jak czytałam na internecie, to jest objaw ciąży. Czy mogę być w ciąży?” – to jedno z tego typu pytań.[…]

 

Cały tekst, zatytułowany „Raport: nastolatki obsesyjnie boją się ciąży; nie wiedzą, jak do niej dochodzi” – TUTAJ

 
Pełny tekst raportu „Wakacyjny telefon zaufania 2015” można pobrać ze strony www.ponton.org.pl – TUTAJZostaw odpowiedź