Kolejny pakiet zdjęć i relacja dotarły do nas z Przedszkola Miejskiego nr 208 w Łodzi. Opowiadają one o tym, jak w sobotni ranek 7. maja, pod kierunkiem pani Małgorzaty Dąbek – dyrektorki Przedszkola Miejskiego nr 208 w Łodzi, odbyła się wycieczka wychowanków tej placówki i ich rodziców nad rzekę Jasień.

 

 0 Wysiadamy

 

 

Najpierw grupa zatrzymała się przy ul. Pięknej, gdzie wycieczkowicze mogli zobaczyć jak wygląda rzeka uregulowana kanałem, w którym akurat tylko w wąskiej rynience płynęła woda. Podziwiano także, rosnące opodal, przepiękne jesiony.

 

 DSCN1782

 

Po wyjściu z samochodów, podzieleni na zespoły (po trzy rodziny) uczestnicy wycieczki wykonywali, związane z jej tematem, zadania. Były to: malowanie „ławicy ryb”, poszukiwanie oznak wiosny i tworzenie zielników, wykonanie odcisku kory jesionów, mierzenie grubości pni drzew i ich porównywanie.

 

 

2 tworzymy zielniki

 

 2a rysyjemy rybki

 

 

3 mierzymy szerokośc pnia

 

4 odciskamy korę drzew

 

 

Następnym miejscem postoju był Park nad Jasieniem (położony pomiędzy ulicą Śmigłego-Rydza, Tymienieckiego i osiedlem Zbiorcza), gdzie rzeka tworzy staw, którego wody napędzały kiedyś młyńskie koło zbudowanego tam przed wielu laty młyna.

 

 5 Mlyn

 

 

5a w Parku Nad Jasieniem

 

W parku poszczególne drużyny miały również do wykonania kolejne zadania: pobranie próbek wody ze stawu, wykonanie filtrów wodnych, badanie czystości wody, przelewanie wody do menzurek, oglądanie wody  przez szkła powiększające, odszukanie wśród drzewostanu katalpy okazałej, zwanej także surmią – drzewa, charakteryzującego się  głęboko spękaną korą, wykonanie odcisków kory, wymyślanie definicji dla pojęć, takich jak rzeka, źródło, ujście, zwierzęta wodne.

 

eksperymenty z wodą

 

oczyszczamy wodę

 

 

Nie obyło się również bez atrakcyjnych zabaw ruchowych, którymi były: bieg z wodą w kubeczku, „przeskakiwanie  rzeki”, taksówka nożna, które sprawiły wiele radości dzieciom i ich rodzicom, a w szczególności zabawa ruchowa w rekiny i rybki.

 

bieg z wodą w kubku

Bieg z wodą w kubeczku

 

 

zabawa przeskocz rzekę

Zabawa w „przeskakiwanie rzeki”

 

zabawa taksówka nozna

Zabawa „taksówka nożna”

 

zabawa rekiny i rybki

Zabawa w rekiny i rybki.

 

 

Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

 

Bogaty serwis zdjęć z tej wycieczki  – na stronie PM Nr 208  –  TUTAJ

 

 

Na podstawie informacji i zdjęć
nadesłanych przez Magdalenę Grzanek
nauczycielkę PM Nr 208 w Łodzi
opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź