Tuż przed Świętami Wielkanocnymi do „Obserwatorium Edukacji” dotarła ilustrowana relacja z kolejnej formy ekologicznej działalności Przedszkola Miejskiego Nr 138 w Łodzi. Publikujemy ją dopiero teraz – z powodów chyba przez wszystkich zrozumiałych:

 

Przedszkolaków performens interwencyjny

 

W dniu 24.03.2014 r. dzieci oraz personel z Przedszkola Miejskiego Nr 138 w Łodzi z grup: „Motylki”, „Pszczółki” i „Muchomorki” brały udział w proteście przeciwko psim kupom na chodnikach i trawnikach. Do akcji zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli z pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 170 w Łodzi. Akcja, w której wzięliśmy udział przeprowadzona była w różnych miejscach na terenie całej Łodzi przez grupy zrzeszone w Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych z regionu łódzkiego. Na ogrodzeniu naszego przedszkola zawisły duże, kolorowe plakaty związane z akcją, które to przyciągały oczy przechodniów. Nie było osoby, która przechodząc nie zatrzymałaby się i nie przeczytała haseł umieszczonych na plakatach. Wszystkie dzieci miały w rękach psy-maskotki i tabliczki z hasłami nawołującymi do sprzątania po swoich pieskach.

 

1

 

Na początek naszej akcji przedstawiliśmy mieszkańcom cel naszego protestu, odczytaliśmy petycję do władz lokalnych i miasta, śpiewaliśmy specjalnie na tę okoliczność przygotowane piosenki, skandowaliśmy hasła nawołujące mieszkańców do sprzątania po swych pupilach. Wszystko to odbyło się przy podłączonym sprzęcie nagłaśniającym, dzięki czemu byliśmy słyszani w całej okolicy.

 

 

2

 

Po krótkim programie w wykonaniu dzieci i uczniów przeszliśmy pobliskimi ulicami, zbierając podpisy mieszkańców, którzy popierają nasz protest oraz rozdawaliśmy im ulotki. Wszyscy przechodnie popierali naszą akcję i chętnie podpisywali się pod przygotowaną petycją. Chwalili nas za to, że wreszcie znalazł się ktoś, kto zajął się tym dużym problemem – brudnymi chodnikami i trawnikami, że tak małe dzieci widzą ten problem i tak są zaangażowane w tę akcję.

 

3

 

4

 

5

 

Petycję z podpisami przekazaliśmy władzom lokalnym – pobliskiej Administracji oraz przekażemy władzom naszego miasta.

 

 

Materiały nadesłane przez PM Nr 138 w Łodzi

opracował  Włodzisław KuzitowiczKomentarze niedostępne