Foto: www.dentonet.pl

 

Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta

 

 

26 stycznia 2024 wiele mediów poinformowało o wystąpieniu Rzecznik Praw Pacjenta  do Barbary Nowackiej, aby rozważyła włączenie do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”. Oto informacja o tej inicjatywie RPP, zaczerpnięta z oficjalnej strony Rzecznika: 

 

 

Edukacja zdrowotna w polskich szkołach. Rzecznik Praw Pacjenta wnioskuje o zmiany

 

Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, zwrócił się z apelem do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji Narodowej, o rozważenie włączenia do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”, wzorowanego na przedmiocie „Wiedza o Społeczeństwie”. […]

 

W przesłanym piśmie, Rzecznik wyjaśnił, że wprowadzenie przedmiotu edukacji zdrowotnej do szkół umożliwi uczniom zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych. […]

 

W wielu rozwiniętych krajach Europy i na świecie praktykuje się edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o zdrowiu. Rzecznik przekazał również Pani Ministrze już opracowane scenariusze lekcji edukacyjnych oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych, wraz z plakatem zawierającym opracowane prawa dziecka-pacjenta. Materiały zostały przygotowane wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

 

 

Treść wystąpienia RPO do Barbary Nowackiej   –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.gov.pl/web/rpp

 

x          x          x

 

 

9 marca 2024 roku na portalu „TERMRDIA” zamieszczono tekst zatytułowany „Szlachetne zdrowie – dziecko się nie dowie”.  Tekst zaczyna się od takiego podtytułu:

 

 

 Nie będzie dodatkowej godziny nauczania o zdrowiu w szkole

 

[…]

 

Kształcenie kompetencji zdrowotnych oraz budowanie właściwych postaw u dzieci i młodzieży przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, częstszego unikania ryzykownych zachowań i ukształtowania otwartej postawy pełnej szacunku wobec innych – uzasadnił Bartłomiej Chmielowiec.

Czy rzecznik przekonywał polityków koalicji rządzącej? O to pytała w interpelacji Anna Dąbrowska-Banaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Odpowiedziała wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.

 

[…]

 

Z uwagi na fakt, że w szkołach są już obowiązkowo realizowane treści nauczania z zakresu szeroko rozumianego zdrowia na wielu zajęciach edukacyjnych, a nauczyciele są zobowiązani dostosować realizowany program nauczania do potrzeb danej grupy uczniów, nie przewiduje się wprowadzania odrębnego, obowiązkowego przedmiotu w tym zakresie – stwierdziła w odpowiedzi na interpelację.

 

 

Cały tekstSzlachetne zdrowie – dziecko się nie dowie”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.termedia.pl

 

x          x          x

 

 

A tu dzisiaj taka niespodzianka, o której poinformował „Portal Samorządowy – Portal dla Edukacji”:

 

 

[…] Nowy przedmiot – edukacja o zdrowiu – będzie dobrze przygotowany i według obecnych szacunków wejdzie do szkół w 2026 r. – poinformowała w poniedziałek  w Wałbrzychu szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka. […]

 

Jak zauważyła szefowa MEN, młodzi ludzie podkreślają, że szkoła musi przygotować się do XXI w. Szkoła musi dawać uczniom wiedzę, która pozwoli odnaleźć się w przyszłym, bardzo niewiadomym, jeszcze rynku pracy – mówiła.

 

Nowacka zwróciła też uwagę, że podczas spotkań z młodymi ludźmi poruszają oni bardzo często temat zdrowia. – Mówią o zdrowiu, w tym o zdrowiu psychicznym i odporności na otaczający świat, zdrowiu fizycznym i potrzebie rozwoju fizycznego – powiedziała.

 

Przypomniała, że kierowany przez nią resort oraz Ministerstwo Zdrowia pracują nad programem edukacji o zdrowiu dla młodych ludzi. –  O zdrowiu fizycznym, seksualnym, żywieniowym. Chcemy przez to wspierać młode osoby w tych wszystkich obszarach, które oni sami zgłaszają jako potrzebne w programie edukacji-powiedziała.[…]

 

 

Cały tekst „Edukacja o zdrowiu nie wejdzie do szkół w przyszłym roku”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 Zostaw odpowiedź