Foto: www.zsa.wloclawek.pl

 

 

W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” zamieściła artykuł red, Marka Kozubala, zatytułowany „Uczniowie klas mundurowych łatwiej dostaną się do wojska”. Oto jego fragmenty:

 

Od września rusza pilotażowy program skierowany do 55 klas mundurowych w całej Polsce. Uczniowie będą poznawali podstawy wojskowości w oparciu o minimum programowe oparte na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wstępne założenie jest takie, że szkoła przez dwa lata będzie prowadziła zajęcia teoretyczne. Co tydzień uczniowie takich klas poświęcą na naukę przedmiotów związanych ze szkoleniem wojskowym godzinę lub dwie. Dodatkowo na koniec roku szkolnego organizowana będzie dla nich przy wsparciu organizacji proobronnych lub wojska zielona szkoła.

 

Dalej możemy przeczytać wypowiedź Michała Dworczyka –  wiceminister obrony narodowej, który bez owijania w bawełnę ujawnia cel, który przyświeca  takiemu wspieraniu przez jego resort tych klas: „Na zakończenie całej nauki w szkole średniej uczeń będzie miał możliwość wyjazdu na dwutygodniowy obóz na poligonie. Po nim złoży przysięgę i dostanie przydział mobilizacyjny.”

 

To jeszcze nie koniec „nowości”, jakie MON przygotował dla uczniów klas mundurowych:

 

Resort obrony narodowej planuje przekazać dla klas mundurowych uczestniczących w programie pilotażowym kilkadziesiąt tysięcy amunicji do karabinków Kałasznikowa. Szkoły uczestniczące w programie dostaną je za darmo. Amunicja ta zostanie wykorzystana w czasie szkoleń strzeleckich.

 

To jeszcze nie wszystkie informacje o planach MON w zakresie militaryzacji uczniów polskich szkół średnich. Z artykułu dowiadujemy się, że w przyszłości w każdym powiecie powstanie co najmniej jedna klasa mundurowa. Już teraz w całym kraju uczy się w nich 57 tys. uczniów.

 

Ale ministrowi Macierewiczowi klasy mundurowe w liceach nie wystarczą. Ponoć domaga się od MEN, aby od 2019 roku został wprowadzony do szkół średnich nowy przedmiot: wychowanie proobronne. W jego podstawach programowych, obok zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego (tego uczą się teraz uczniowie tych szkół w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa) znajdą się także podstawy funkcjonowania sił zbrojnych z elementami m.in. taktyki i strzelania.

 

 

Cały artykuł „Uczniowie klas mundurowych łatwiej dostaną się do wojska”  –  TUTAJ

 

Źródło: www.rp.pl

 

 

Przeczytaj także  w „Polska Zbrojna”  –  MON ma program dla klas mundurowych



Zostaw odpowiedź