Dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 na łódzkim Widzewie odbyło się spotkanie z piłkarzami Łódzkiego Klubu Sportowego i RTS Widzew, którego celem było podjęcie problemu antagonizmów między kibicami różnych klubów piłkarskich.

 

Kibice 2

                                Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Rozmowę piłkarzy obu głównych klubów z uczniami poprzedził spektakl Chojnickiego Studia Rapsodycznego. Aktorzy nawiązali do tragicznych wydarzeń na stadionie Heysel w Brukseli, gdzie w 1985 r. podczas finałowego meczu Pucharu Europy Juventusu Turyn z Liverpoolem zginęło 39 osób, a około 600 zostało rannych. Sceny spektaklu przeplatały się z autentycznymi zdjęciami z tamtej tragedii. Uczniowie w kompletnej ciszy oglądali nacierających na siebie kibiców, a następnie rannych wyciągniętych z tłumu tratujących się ludzi, układanych na chodnikach przez sanitariuszy i policjantów.

 

 Kibice spektakl

                                Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

HEYSEL

                               Foto: www.rapsodyczne.chojnice24.pl

 

heysel2

                               Foto: www.rapsodyczne.chojnice24.pl

 

Piłkarze ŁKS-u i Widzewa pytali uczniów, co to znaczy „być kibicem”? Czy mają przyjaciół kibicujących innym drużynom? Czy kibice różnych klubów mogą żyć w zgodzie? Pytania mieli też uczniowie. – Co wy wzajemnie o sobie myślicie? – zwrócił się do piłkarzy obu drużyn jeden z licealistów. – Szanujemy się – odpowiedział piłkarz ŁKS-u. – Na boisku walczymy, ale po meczu podajemy sobie ręce.

 

Kibice 1

                                Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

 

Wielu młodych ludzi nie mogło w to uwierzyć. Na szczęście byli też tacy, którzy mają dość chuligaństwa wokół piłki nożnej. – Miałem nadzieję, że tragedia na Heysel będzie ostrzeżeniem. Niestety, dziś problem wydaje się jeszcze większy. Niektóre z waszych wypowiedzi dają jednak wiarę, że można go pokonać – powiedział Kurator Jan Kamiński, wspominając czasy, gdy razem ze swoim ojcem i bratem chodził na stadiony i czuł się na nich bezpiecznie. […]

 

 

Dzisiejsze spotkanie jest elementem kampanii „Kibicuj bezpiecznie” Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi,zainaugurowanej w zeszłym roku. Przez dwa dni spektakl „Heysel” obejrzeli uczniowie sześciu łódzkich szkół.

 

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.plKomentarze niedostępne