W ostatnich dniach do „Obserwatorium Edukacji” dotarła obszerna i bogato ilustrowana informacja od naszych stałych partnerów w obszarze przedszkoli. Zapraszamy do zapoznania się z nadesłanymi materiałami:

 

Od października 2014 roku Przedszkole Miejskie Nr 208 w Łodzi podejmowało szereg działań związanych z poznawaniem wybranych gatunków drzew, ich ochroną. A także uczyliśmy się o ich znaczeniu w życiu zwierząt i ludzi. Rodzice wspólnie z dziećmi uczestniczyli w akcji zbierania żołędzi i kasztanów dla leśnych zwierząt, które zostały przekazane do Łódzkiego Koła Łowieckiego Nr 24 „Leśnik”.

 

SLAJD UCZYMY SIĘ ODRZEWACH I MIASZKAŃCACH LASU

 

Dzieci utrwalały swoją wiedzę na temat wyglądu drzew iglastych i liściastych. Uczyły się rozpoznawać a następnie odszukiwały drzewa po charakterystycznych liściach/igłach, owocach, zbierały je do zielnika.

 

Wskazywały elementy budowy drzewa oraz dowiedziały się jakie warunki muszą zaistnieć, aby drzewo mogło rosnąć. Poznały również znaczenie drzew w życiu ludzi i zwierząt. Dzieci wspólnie z nauczycielkami rozwieszały hasła zachęcające do ochrony drzew podczas spaceru do Parku Poniatowskiego oraz w lesie m.in. w Justynowie, Łagiewnikach, lasku na Retkini, gdzie prowadziły obserwacje z wykorzystaniem lornetek i lupek, wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.

 

 

SLAJD SPAŁA  NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

 

Podczas wycieczki do Spalskiego Parku Krajobrazowego (29 września 2014), w rezerwacie „Niebieskie Źródła” starszaki rozpoznawały charakterystyczne dla niego drzewa: cis pospolity, wierzbę, olszę czarną, topolę i brzozę, porównując to co widziały z planszą edukacyjną. Mierzyły także ich obwody, pobierały odciski kory. Przeszły ścieżką edukacyjną, poznając faunę i florę tamtejszego rezerwatu. Obserwowały też, za pomocą lornetek, ptactwo wodne .Uczestniczyły także w zabawach badawczych z wodą.

 

 

SLAJD DRZEWO NA PIOTRKOWSKIEJ

 

 

SLAJD HAPPENING

 

W dniu 6 listopada organizowałyśmy również happening „Co nam dają drzewa”, podczas którego dzieci rozdawały ulotki w kształcie dłoni informujące o zasadach szanowania przyrody, nie niszczeniu jej i ochronie.

 

 

SLAJD ŚWIĘTO DRZEWA W ZDUŃSKIEJ WOLI

 

Dwie najstarsze grupy wyjechały 16 października 2014 r. do Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, gdzie uczestniczyły w Święcie Drzewa, które przebiegało pod hasłem „Drzewo Wolności”. Dzieci zaprezentowały tam swój przygotowany program artystyczny, uczestniczyły w konkursie na plakat „Drzewo wolności”, w którym zajęły I miejsce! Przedszkolaki brały także udział we wspólnym sadzeniu drzew, wypuszczeniu na wolność gołąbka pokoju . Poznały pupila szkoły – konia i miały okazję przejażdżki w siodle.

 

Rodzice naszych przedszkolaków napisali również wiersze na temat „Drzewa wokół nas” do których wykonali ilustracje.

 

 

ŁÓDZKIE ŚWIĘTO DRZEWA w Pałacu Młodzieży

 

Podsumowaniem wszystkich działań było zorganizowanie przez nasze przedszkole w dniu 27 stycznia 2015 r. w łódzkim Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima „Łódzkiego Święta Drzewa”. Oprócz nas uczestniczyły w nim dzieci i nauczycielki z przedszkoli, należących do „Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych”. Były to Przedszkola Miejskie nr 8, 12, 17, 23, 109, 120, 133, 151.

 

Podczas tej uroczystości zostały zaprezentowane prace plastyczne naszych dzieci oraz fotoreportaże z działań podejmowanych przez nasze przedszkole oraz inne placówki należące do „Sieci”. Przedszkolaki z poszczególnych placówek zaprezentowały krótkie programy artystyczne, nawiązujące do ochrony drzew. Na koniec wszystkie dzieci wspólnie z nauczycielkami uczestniczyły w słodkim poczęstunku.

 

 

Tekst:
Małgorzata Wąsik i Magda Grzanek
nauczycielki PM Nr 208

 

Zdjęcia nadesłała Magda GrzanekZostaw odpowiedź