Dzień Dziecka nie we wszystkich krajach jest świętowany 1 czerwca. Tego dnia swoje święto obchodzą najmłodsi mieszkańcy Polski, Czech, Słowacji  czy Chin, gdzie Dzień Dziecka ustanowiono już w 1926 r. Z kolei w Japonii Dzień Dziecka jest obchodzony 5 maja, a  Kanadzie 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka.

 

Niektóre kraje nie wyznaczyły konkretnego dnia do świętowania. Przykładowo w Argentynie Dzień Dziecka przypada w drugą niedzielę sierpnia. Na Węgrzech dzieci świętują w ostatnią niedzielę maja, a w Australii w czwartą środę października.

[Źródło: www.radiolodz.pl/posts/79393-swietuja-wszystkie-dzieci]

 

 

 

Warto wiedzieć, że obok Międzynarodowego Dnia Dziecka ustanowiono jeszcze:

 

 

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)

 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)

 

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)

 

Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)

 

Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) (11 października)

 

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)

 

 

Ponadto są jeszcze:

 

 

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)

 

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)

 

 

[Źródło: www.pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Dziecka]

 

 

 x            x            x

 

 

 

 

 

Po roku przerwy na Piotrkowskiej znów odbędzie się Miejski Dzień Dziecka! W sobotę, 4 czerwca odcinek między pl. Wolności, a placem pod Magdą zostanie opanowany przez najmniejszych łodzian.

 

Będzie można skorzystać z kilkudziesięciu stoisk z bogatą ofertą warsztatów, animacji i konkursów dla dzieci, dmuchańców i strefy zabaw oraz wziąć udział w spektaklu teatralnym, a także podziwiać wystawę zjawiskowych samochodów.

 

W tym roku wszystko będzie dostępne już nie on-line, a w pełnym wymiarze. Zaproszeni są wszyscy młodzi mieszkańcy Miasta, również ci nowi, którzy przyjechali do Łodzi z Ukrainy.

 

Na otwarcie, Łódzkie Centrum Wydarzeń, organizator imprezy zaprasza do udziału w baśniowym teatrzyku z animacjami, w ramach którego aktorzy przedstawią małym widzom liczne „Morskie opowieści”. Będzie to taneczno-muzyczne widowisko z udziałem nie tylko aktorów, ale też samej publiczności.

 

Harmonogram wydarzeń na placu pod Magdą:

 

 

 

Miedzy 12.00 a 17.00 w odcinkach Piotrkowska 1 – Rewolucji oraz Rewolucji – Jaracza organizowane będą warsztaty, animacje i artystyczne pokazy. Młodzi łodzianie będą mogli wziąć udział m.in.: w tanecznym Street Jamie i obejrzeć pokazach tańca różnych styli, edukacyjnych zabawach i mini lekcjach w języku angielskim, warsztatach stolarskich, malowaniu buziek, prezentacjach sprzętu Eko Patolu ratującego zwierzaki, grach planszowych, występach dziecięcych zespołów muzycznych i warsztatach gry na gitarze i perkusji. Dodatkowo w programie jest również puszczanie baniek mydlanych oraz konkursy z nagrodami.

 

Całe wydarzenie jest bezpłatne.

 

 

 

Źródło: www.piklodz.pl

 Zostaw odpowiedź