Foto: www.www.rpo.gov.pl

 

 

Na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich zamieszczono komunikat pt. „Znamy laureatów II edycji Olimpiady o prawach i wolnościach obywatelskich”. Oto jego obszerne fragmenty:

 

Już po raz drugi na Uczelni Łazarskiego odbyła się Olimpiada o prawach i wolnościach obywatelskich. Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wziął też udział w uroczystym podsumowaniu konkursu. […]

 

Dla Rzecznika Praw Obywatelskich bardzo ważne jest by o prawach i wolnościach człowieka uczyć już od najmłodszych lat, by wskazywać młodym ludziom po co te prawa w ogóle są – mówił Adam Bodnar. Rzecznik podkreślił, że ogromną rolę w tym procesie odgrywają nauczyciele. To oni stoją przed wyzwaniem związanym z komunikowaniem młodym obywatelom czym są prawa człowieka. Chodzi o to, by mówić do nastolatków prostym językiem, wykorzystując nowe technologie tak, aby zainteresować ich tymi sprawami.

 

Zdarza się, że mamy wspaniałych zaangażowanych nauczycieli, którzy rozbudzają ciekawość młodych ludzi, ale niestety często są oni takie „samotne wyspy”, widoczne tylko w niektórych szkołach – zauważył Adam Bodnar.

 

Rzecznik zwrócił też uwagę, że obecnie młodzi ludzie bardzo pobieżnie zapoznają się z Konstytucją. Na lekcjach niedostateczną uwagę poświęca się preambule ustawy zasadniczej. – W we wstępie do Konstytucji czytamy przecież „pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane”, ale dziś wydaje się, że nikt o tym nie pamięta. Gdy pytam młodych ludzi czym jest prawo do życia, mówią o kwestiach związanych z aborcją, czy eutanazją. Nie spoglądają na to z perspektywy czasów stalinowskich, czy takich spraw jak śmierć Grzegorza Przemyka – wskazywał RPO.

 

Rzecznik podziękował organizatorom olimpiady za ich zaangażowanie i podkreślanie jak ważne są prawa człowieka. – W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by jasno i wyraźnie mówić o tym, że prawa i wolności człowieka są potrzebne – zaznaczył RPO.

 

Do finału olimpiady przeszło ośmioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy okazali się najlepsi w etapach: szkolnym i okręgowym. W finale zmierzyli się z częścią pisemną i ustną.

 

Foto: www.www.rpo.gov.pl

 

Pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Ważny z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej.

 

 

>Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Kochman z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu.

> Trzecie miejsce zajął Rafał Włoczka z Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu.

 

W nagrodę wszyscy laureaci wyjadą do Strasburga, odbędą też staż w Burze Rzecznika Praw Obywatelskich – w ramach wakacyjnych praktyk dla studentów prawa. A wszyscy finaliści oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do olimpiady wezmą udział w warsztatach w Biurze RPO.

 

Źródło: www.rpo.gov.pl

 

 

Pełne wyniki II Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady o Prawach i Wolnościach Obywatelskich  –  TUTAJ

 

Więcej o Olimpiadzie, w tym jej regulamin   –   TUTAJZostaw odpowiedź