Oto obszerne fragmenty ilustrowanej informacji, zamieszczonej wczoraj (11 listopada 2022 r.) na oficjalnej stronie MREiN:

 

 

                                              Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Baranowie

 

Foto: www,gov.pl/veb/edukacja-i-nauka/

 

[…]

 

Minister Przemysław Czarnek wraz z mieszkańcami gminy Baranów uczestniczył w uroczystych obchodach upamiętniających bohaterów naszej wolności. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele w Baranowie. Następnie minister udał się pod pomnik upamiętniający 10-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod pomnikiem odśpiewano hymn narodowy oraz złożono wieńce.

 

Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli – powiedział minister powołując się na konstytucję z 1997 r. oraz konstytucję z 1935 r.

 

Samo państwo, nie jest celem samym w sobie, tak jak dom nie jest celem samym w sobie. Jest środkiem do realizacji wszystkiego tego, co w życiu człowieka, rodziny, społeczeństwa oraz narodu jest najważniejsze. Bez domu nie da się rozwijać rodziny, bez państwa nie da się rozwijać narodu. Dom to nie tylko środek do realizacji rozwoju intelektualnego, edukacji, wychowania, ale też celu, jakim dla ludzi wierzących jest zbawienie– podkreślił minister.[…]

 

Ojczyzna jest naszą matką, o matce nie mówi się źle. Bez niej by nas nie było, bez niej nie jesteśmy w stanie się rozwijać, bez niej nie będzie przyszłych pokoleń.

 

To jest nasza matka, ta ojczyzna – mówił jeden z najwybitniejszych Polaków Jan Paweł II. O matce nie mówi się źle, powtarzają to chociażby Polacy z macierzy polskiej w Niemczech, którzy takie przykazanie, piąte swoje przykazanie mają jeszcze od lat 30. XX wieku – powiedział minister zwracając się do uczestników obchodów.[…]

 

Dbać o ten nasz dom, szanować naszą matkę – ojczyznę, oraz rozwijać naród i w ten sposób przekazywać pałeczkę niepodległości i suwerenności państwa polskiego na przyszłe pokolenia. Potrzeba nam więcej solidarności z przyszłymi pokoleniami – wskazał na nasz obowiązek minister.

 

Minister podziękował uczestnikom obchodów, wskazując że jest ono wyrazem podjęcia się tego obowiązku: – Bardzo serdecznie Państwu za to dziękuję w imieniu władz Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę dobrego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Radości z faktu, że jesteśmy Polakami. Dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

 

 

Plik YoyTube z przemówieniem  ministra Czarnka w Baranowie w dniu 11 listopada 2022 roku   –  TUTAJ

 

 

 

Źródło:  www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/

 

 Zostaw odpowiedź