Foto: www.pl.dreamstime.com

 

Oto – naszym zdaniem zaskakująca – informacja, zamieszczona dziś na stronie „Głosu Nauczycielskiego”:

 

[…] Zajęcia online stanowią dla niektórych osób okazję „do zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.

 

Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online jest przestępstwem! Pamiętaj, że w Internecie nigdy nie jesteś anonimowy…

                                                          Opublikowany przez Małopolska Policja Środa, 22 kwietnia 2020

 

W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o popełnieniu tego typu przestępstw. „Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty” – podaje policja.

 

Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli. Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK)” – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

 

Jak podkreśla policja nikt w Internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne zachowań wymierzonych w nauczycieli są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw osobie po 17 roku  życia,  grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich. Więcej o interwencjach krakowskich policjantów dotyczących cyberprzemocy można przeczytać TUTAJ […]

 

Źródło: www.glos.pl

 

 

 Zostaw odpowiedź