Na stronie „Dziennika Łódzkiego” znaleźliśmy dziś bardzo aktualną informację  o przeprowadzonym dzisiaj rano na dziedzińcu Szkoły Podstawowej (specjalnej) nr 128 w Łodzi proteście jej rodziców jej uczniów, której autorem jest niezawodny redaktor Maciej Kałach.

 

Zebrani protestowali przeciw realnemu zagrożeniu nauką ich dzieci w nowym roku szkolnym na dwie zmiany –  co może być efektem sporu miedzy organem prowadzącym szkołę (UMŁ), a organem nadzoru – Łódzkim Kuratorem Oświaty.

 

Foto: Maciek Kałach [www.dzienniklodzki.pl]

 

 

Protestujący rodzice na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 128 przy ul. Niciarnianej w Łodzi

 

 

 

Oto fragmenty artykułu, przybliżające istotę tego sporu:

 

[…] Władze Łodzi podjęły decyzję o przekazaniu budynku po Gimnazjum nr 30 na drugą siedzibę SP nr 128. Ale, zdaniem Grzegorza Wierzchowskiego, łódzkiego kuratora oświaty, oba adresy placówki powinny zostać wpisane przez radę miejską w jej uchwale przekształcającej akt założycielski SP nr 128. Jak tłumaczył w środę Grzegorz Wierzchowski, w dokumentach szkoły jej adres pozostał jeden – to tylko ul. Niciarniana. Dlatego kurator twierdzi, że musiał wydać negatywną opinię na temat decyzji władz Łodzi – nie dały mu one wyboru. Według kuratora, tymczasowym rozwiązaniem, które pozwoli na uniknięcie dwuzmianowości w szkole specjalnej byłoby szybkie podjęcie uchwały Rady Miejskiej w Łodzi o połączeniu SP nr 128 z Gimnazjum nr 30.

 

Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę, jest przekonany, że władze miasta prawidłowo przekazały drugi gmach SP nr 128, a opinia kuratora jest błędna. – Zgodnie z prawem musimy mieć pozytywną opinię kuratora, aby szkołom „dać” dodatkowy budynek, mamy negatywną, nie zgadzamy się z tym, sprawa czeka na rozstrzygnięcie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny – mówił w środę Tomasz Trela. Wiceprezydent Łodzi uważa również, że tymczasowe rozwiązanie proponowane przez Grzegorza Wierzchowskiego nie mieści się w prawie, jednak obiecuje znaleźć inną „furtkę” – tak, aby od września szkoła zyskała drugą siedzibę.[…]

 

Rodzice gorąco proszą o porozumienie. – Kadra szkoły bardzo się stara, warunki są i tak lepsze niż w podstawówkach powszechnych, ale w takim ścisku nie ma mowy o znalezieniu przez ucznia wyciszenia, tak potrzebnego naszym dzieciom – mówiła wczoraj Monika Czubaczyńska-Szram, mama Kajetana, chłopca z zespołem Aspergera.

 

Cały artykuł „Protest rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 128 w Łodzi. Szkoła specjalna na dwie zmiany? Absurdalny spór urzędników”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

 

Polecamy także „jeszcze gorącą” informację (dane z 20 czerwca – ostatniego dnia elektronicznej rekrutacji do łódzkich szkół ponadgimnazjalnych), także autorstwa red. Macieja Kałacha:

 

 

Najpopularniejsze licea ogólnokształcące i technika w Łodzi 2018 [TOP 15] na koniec rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych  –   TUTAJ

 

 

 Zostaw odpowiedź