Foto: Radek Pietruszka/PAP[www.gazetapolska.pl]

 

Zadowolony Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki

 

 

Wczoraj portal <Prawo.pl> zamieśił tekst Moniki Sewastianowicz, zatytułowany „Czarnek: Trzeba będzie wybrać albo etykę, albo religię”. Czekaliśmy do dzisiaj, z nadzieją, że może obszerniejsza informacja o tych planach pojawi się na ministerialnej stronie. Niestety – do chwili zamieszczenia tego materiału nic tam nie znaleźliśmy.

 

Przeto proponujemy lekturę fragmentów informacji ze strony <Prawo.pl> i odsyłamy linkiem do jej pełnej wersji. Podkreślenia i pogrubienia czcionek w cytowanych fragmentach – redakcja OE:

 

Minister edukacji zapowiada, że zlikwidowana zostanie możliwość niechodzenia ani na religię, ani na etykę. Trzeba będzie wybrać któryś z tych przedmiotów. Minister poinformował o pracach nad korektą podstawy programowej, zapowiedział też zmiany dotyczące szkolnych dokumentów oraz awansu zawodowego nauczycieli.

 

Zrobimy porządek z biurokracją i jest już gotowe rozporządzenie w tej sprawie. Przedstawimy w nim enumeratywnie listę dokumentów, których kurator może żądać od dyrektora, a dyrektor od nauczyciela. Takie maksimumpoinformował Przemysław Czarnek w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”*. Zapowiedział, że zredukuje to liczbę dokumentów o ok. 70 proc.

 

 

Zmiany na liście lektur i w podstawie programowej

 

[…] – Pierwszy zespół ekspertów, który pracuje nad korektą podstawy programowej, został powołany i rozpoczął pracę nad wykazem lektur. Dodatkowo trwają rozmowy z ekspertami dotyczące także innych obszarów podstawy programowej. Już teraz przewidywane jest m.in. wkomponowanie w podstawę obowiązkowych wizyt w muzeach, których stworzyliśmy w ostatnich latach bardzo wiele, a także w instytucjach kultury. Zmiany dotyczyć mogłyby też nowych elementów w podstawach programowych, jak wiedza o architekturze. Chodzi o to, aby dzieci wyrabiały w sobie estetykę przestrzeni, rozpoznawania piękna i brzydoty – mówił. Zapowiedział, że „historia Polski będzie rozciągnięta na XXI wiek, bo dotychczas w podstawach programowych kończyła się na wejściu do UE, więc trzeba uzupełnić ją o kolejne 15 lat„.

 

Zmiany w awansie zawodowym

 

Minister podał też, że planuje uproszczenie ścieżki awansu zawodowego nauczycieli, choć w tej materii nie podał zbyt wielu szczegółów. Resort od dawna planuje zmiany w Karcie Nauczyciela – w zeszłym roku pojawiły się nawet pogłoski, że zmierza do likwidacji ustawy. Minister stanowczo temu zaprzeczył, przyznał jednak, że zmiany będą dotyczyć bardzo istotnych kwestii – wynagradzania pedagogów oraz systemu awansu. Na razie jednak – w odpowiedzi na interpelację poselską – resort zapewniał tylko że do prac nad Kartą wróci jeszcze w tym roku. […]

 

 

Cały tekst „Czarnek: Trzeba będzie wybrać albo etykę, albo religię” TUTAJ

 

 

Źródło: www.prawo.pl/oswiata/

 

 

*„Gazeta Polska” – „Koniec z cenzurą na uniwersytetach. Rozmowa z ministrem Przemysławem Czarnkiem” [tylko dla subskrybentów] TUTAJ

 Zostaw odpowiedź