Wczoraj, 27 kwietnia, w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego w Łodzi odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenia nagród i dyplomów laureatom XVI Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych „Pokochaj czytanie”. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Podróże z książką”.

 

W jego czterech konkursach, adresowanych do różnych kategorii wiekowych uczestników, wzięło udział 147 uczennic i uczniów z 55 szkół. Zadania konkursowe polegały na: wykonaniu rysunku ilustrującego przygody książkowych bohaterów (kl. I – III SP), tworzeniu ilustrowanych map przygód bohaterów książek (kl. IV – VI SP) oraz opracowaniu multimedialnych przewodników po ciekawych fragmentach wybranej książki (uczniowie gimnazjów), a także nadesłaniu zdjęć 5 miejsc miasta, w ramach hasła:„Moje podróże z książką po Łodzi”.

 

 

 

Galę festiwalową otworzył i powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość jego uczestników i gości pan Janusz Moos – dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, które od roku szkolnego 2000/2001 jest organizatorem wszystkich kolejnych edycji Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych. W swym wystąpieniu, obok podkreślenia ciągle bardzo ważnej funkcji czytelnictwa książek w kształtowaniu istotnych kompetencji cywilizacyjnych, przywołał pamięć inicjatorki i wieloletniej organizatorki tego festiwalu – pani Bogusławy Walenty, nauczyciela konsultanta ds. promocji czytelnictwa i bibliotek szkolnych w ŁCDNiKP , która zmarła w lutym ub. roku.

 

 

 

Następnie występowali przedstawiciele władz miasta, a także organizatorzy i reprezentanci współorganizatorów i sponsorów Festiwalu. Przemawia także reprezentująca władze miasta wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi – pani dr hab. Małgorzata Niewiadomska-Cudak – profesor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.

 

 

Po krótkiej części oficjalnej przystąpiono do ogłaszania wyników i wręczania nagród i dyplomów laureatom czterech festiwalowych konkursów.

 

Pełna lista laureatów 4 konkursów – TUTAJ

 

 

 

 

Zdobywcy nagród i wyróżnień w kategorii Szkół Podstawowych kl: I-III. Hasło przewodnie: „Zdarzyło się w… , czyli ilustracje Przygody Bohatera”

 

 

 

Zdobywcy nagród i wyróżnień w kategorii Szkół Podstawowych kl: IV-VI. Hasło przewodnie: „Podróż w książce czyli Ilustrowana Mapa Przygód Bohatera”.

 

 

 

 

Zdobywcy nagród i wyróżnień w kategorii gimnazjów. Hasło przewodnie: „Przewodnik po książce czyli ciekawe miejsce w książce”.

 

 

 

 

Zdobywcy nagród i wyróżnień w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Hasło przewodnie: „Moje podróże z książką po Łodzi… czyli Łódź w literaturze.”

 

 

Organizatorzy wyróżnili dyplomami także nauczycieli bibliotekarzy, którzy umiejętnie motywowali i wspierali uczniów swych szkół podczas ich uczestnictwa w konkursach festiwalowych. Oto owi „trenerzy” uczestników Festiwalu:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwieńczeniem gali był wokalny występ uczennic XXV Liceum ogólnokształcącego.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz

 

 

Komentarz redakcyjny

Choć organizatorzy, wymieniając licznych patronów honorowych i sponsorów, wymienili także patronów medialnych tego Festiwalu: „Dziennik Łódzki”, „Gazeta Wyborcza” oraz redakcja TVP3 Łódź, to fakt, że podczas całej festiwalowej gali nie pojawili się reporterzy z kamerą TV zauważyli wszyscy, ale że także pozostali „patroni” zlekceważyli sobie obowiązki przyjętego na siebie patronatu można sprawdzić na stronach „Dziennika” i „Gazety”.

 

I tylko „Obserwatorium Edukacji”, a wcześniej jego redaktor w „Gazecie Edukacyjnej”, od lat wiernie patronuje nie tylko temu Festiwalowi, ale i innym wydarzeniom, organizowanym przez ŁCDNiKP. Jak dotąd nie doczekał się uznania w oczach kierownictwa tej placówki… [WK]Zostaw odpowiedź