Oto obszerne fragmenty informacji o wynikach kontroli, przeprowadzonej przez Fundację GrowSPACE w 16 kuratoriach oświaty na temat działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jaką zamieszczono wczoraj na portalu  „Polityka Zdrowotna” :

 

 

Działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

– szokujące wyniki kontroli kuratoriów oświaty

 

Fundacja GrowSPACE przeprowadziła kontrole w 16 kuratoriach oświaty z całej Polski, które miały na celu weryfikację podejmowanych i realizowanych działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jaki jest wynik? To nieścisłości w działaniach kuratoriów w części regionów w Polsce. […]

 

Zbierane były dane dotyczące działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży tych instytucji. W trybie dostępu do informacji publicznej zadane zostały pytania o to, jakie programy są realizowane na terenie danego województwa przez kuratorium, które z nich są kierowane do nauczycieli i nauczycielek, a które do uczniów i uczennic oraz ile szkół wzięło w nich udział. Wyniki spłynęły z 16 instytucji. 

 

Ta kontrola została przeprowadzona we wszystkich 16 regionach Polski i pokazuje tak naprawdę szokujące rozbieżności pomiędzy tymi regionami, pomiędzy tym, co kuratoria deklarują. Wyniki były dla nas bardzo zaskakującemówił podczas konferencji Dominik Kuc.

 

 

Z okazji Dnia Dziecka, pod warszawskim oddziałem kuratorium oświaty, odbyła się konferencja prasowa, podczas której Dominik Kuc, przeprowadzający kontrole, podsumował ich wyniki. 

 

– Takim przykładem zaskoczenia jest, np. odpowiedź małopolskiej kurator oświaty, która w ciągu ostatnich kilku dni deklaruje m.in. na twitterze, ale również w mediach społecznościowych, w mediach tradycyjnych, swoje wsparcie dla zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Natomiast w odpowiedzi na pismo, które skierowaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej, odpowiada, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie leżą w ogóle w kompetencjach małopolskiego kuratorom oświaty oraz chwali się w zasadzie jedynym działaniem, które zostało podjęte wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka pod patronatem instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Co tak naprawdę szokuje, dlatego że jest zupełnie w sprzeczności z deklaracjami kuratorki Nowak w przestrzeni publicznej. W tym samym czasie trwa tak naprawdę nagonka małopolskiej kuratorki oświaty, np. na szkołę w Tarnowie, w której dyrektor zgłosił przemoc, a później nastąpiły negatywne wypowiedzi w jego  stronę.

 

Chwalenie się działaniami z Rzecznikiem Praw Dziecka pokazuje, że tak naprawdę kuratorka Nowak wspólnie z Mikołajem Pawlakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka tworzą drugie „lex Tusk dla polskiej oświaty”, tylko zamiast wpływów rosyjskich, szukają wpływów tak zwanej ideologii LGBT+. Ten program działań wynika tylko i wyłącznie z postaw politycznych, tego, że kuratoria są niestety w tym momencie partyjnym ramie ramieniem ministerstwa.

 

Wyniki kontroli kuratoriów oświaty – wykryte zostały nieścisłości

 

W działaniach prowadzonych przez Kuratoria Oświaty na terenie całej Polski wykryte zostały nieścisłości. Ustalenia Fundacji GrowSPACE pokazują zupełnie różne odpowiedzi w różnych regionach kraju.

 

>5 kuratoriów oświaty (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, małopolskie, zachodniopomorskie) twierdzi, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach.

 

>4 kuratoria oświaty (kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie) deklarują, że działania nie są prowadzone i/lub wzięło w nich udział 0 szkół.

 

>7 kuratoriów oświaty (podkarpackie, wielkopolskie, pomorskie, świętokrzyskie, lubuskie, śląskie, mazowieckie) oznajmia, że prowadzi działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 3 instytucje podają dokładne ilości szkół, które są zaangażowane w działach, co świadczy o istnieniu procedur monitorowania efektów. […]

 

>5 kuratoriów oświaty (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, małopolskie, zachodniopomorskie) twierdzi, że działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nie mieszczą się w ich kompetencjach.

 

 

Cały tekst „Działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – szokujące wyniki kontroli kuratoriów oświaty” , w tym film z konferencji prasowej organizatora tego badania  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.politykazdrowotna.com

 

 

x           x          x

 

O tym przedsięwzięciu Fundacji GrowSPACE informowały także inne media  –  TUTAJ

 

 Zostaw odpowiedź