Na stronie ministerstwa edukacji zamieszczono wczoraj informację, zatytułowaną „Olimpiada Historyczna – finał z udziałem wiceministra edukacji.”. Tym wiceministrem jest podsekretarz stanu Maciej Kopeć – historyk z wykształcenia i były nauczyciel tego przedmiotu (m, in. w w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie), którego uczniowie uzyskali ponad 150 tytułów finalisty i laureata ogólnopolskich olimpiad i konkursów przedmiotowych. Oto fragmenty tej informacji:

 

[…] W eliminacjach centralnych wzięło udział w sumie 94 uczestników z całego kraju wyłonionych podczas dwóch wcześniejszych etapów konkursu.

 

Wiceminister edukacji w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną rolę pełni Olimpiada Historyczna w promowaniu zainteresowań historycznych uczniów oraz kształtowaniu wartościowych postaw. Zwrócił również uwagę na to, że w nowej podstawie programowej położono szczególny nacisk na nauczanie historii.

 

W nowej podstawie z historii staraliśmy się przywrócić znaczący charakter i ważność tego przedmiotu w szkołach – powiedział Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN. […]

 

Foto:www.facebook.com

 

Trzej najlepsi laureaci z wiceministrem Maciejem Kopciem

 

 

Tytuł laureata XLII Olimpiady Historycznej przyznano 34 uczniom.

 

Najwyższy wynik uzyskali:

>Szymon Makowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie.

>Tomasz Żelezik z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Opolu.

>Arkadiusz Piskorz z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

 

[…] Podczas gdańskiego finału olimpiady uczniowie pisali pracę pisemną, przygotowali analizę tekstu źródłowego oraz brali udział w egzaminach ustnych z wiedzy z wybranej specjalności.

 

Zakres merytoryczny obejmował m.in. przemiany i rozpad świata rzymskiego na Zachodzie (IV–VI w.), problem turecki w Europie w XIV–XV w. oraz rolę monarchy w systemie parlamentarnym Rzeczypospolitej od XVI do XVIII w. Członkowie jury zgodnie podkreślili bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu

 

Organizatorem Olimpiady Historycznej jest Polskie Towarzystwo Historyczne.

 

Cały komunikat – TUTAJ

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

LISTY LAUREATÓW I FINALISTÓW XLIII OLIMPIADY HISTORYCZNEJ 2016/2017 – TUTAJ

 

 

Komentarz redakcyjny:

Analiza powyższych list przynosi smutną informację: wśród 34 laureatów tegorocznej Olimpiady Historycznej nie ma ani jednego ucznia liceum z województwa łódzkiego. W gronie finalistów znalazł się tylko jeden – Wojciech Aleksandrowicz z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. [WK]Zostaw odpowiedź