Uczniowie ponad 20 łódzkich szkół wzięli udział w programie „Mali siłacze na maty”, którego wielki finał odbył się 7 listopada w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi przy ul. Małachowskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Miasto Łódź. Program „Mali siłacze na maty” wspiera wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, a senator RP Maciej Grubski objął tę imprezę patronatem honorowym.

 

Siłacze1

 

W czasie trwania programu, który rozpoczęto 15 kwietnia br. przeprowadzono szereg zajęć, które były jednocześnie formą eliminacji. Do finałowych rozgrywek zakwalifikowało się12 szkół: SP nr 45, SP nr 166, SP nr 26, SP nr 40, SP nr 44, SP nr 36, SP nr 23, SP nr 14, SP nr 42, SP nr 174, SP nr 141 i SP nr 203. Zwycięzcą wielkiego finału została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 36. Kolejne miejsca zajęły: II – Szkoła Podstawowa nr 43, III – Szkoła Podstawowa nr 40 i IV – Szkoła Podstawowa nr 141.

 

Finalista, Szkoła Podstawowa nr 36, została nagrodzona profesjonalną, wielofunkcyjną matą zapaśniczą, ufundowaną przez miasto Łódź. Zawodnicy pozostałych szkół biorących udział w finale programu „Mali siłacze na maty” zostali uhonorowani okolicznościowymi medalami, koszulkami oraz upominkami ufundowanymi przez UMŁ.
Celem programu „Mali siłacze na maty” jest upowszechnienie sportów walki z elementami zapasów wśród dzieci i młodzieży z łódzkich szkół podstawowych, a w dalszej perspektywie reaktywację oraz popularyzację zapasów w Łodzi, nawiązując do wielkich zapaśniczych tradycji naszego regionu.

 

Program „Mali Siłacze na Maty” polega na organizacji cyklu turniejów dla uczniów z roczników 2002-2004 w formie zabaw z elementami zapasów oraz cyklu stałych zajęć prowadzonych przez instruktora zapasów na terenie obiektów MOSiR. Zajęcia odbywały się w godzinach przedpołudniowych i były uzupełnieniem programu Ministerstwa Sportu i Turystyki – „Stop zwolnieniom z WF-u”, w który wpisują się także inne zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane przez łódzki MOSiR.

 

Sporty walki, a zwłaszcza te z elementami zapasów, są dyscyplinami ogólnorozwojowymi, pozytywnie wpływającymi na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, sprawdzonymi m.in. w profilaktyce wad postawy.
Wszystkie zajęcia w ramach programu były nieodpłatne, prowadzone pod kierunkiem doświadczonego zawodnika zapasów, Temistoklesa Teresiewicza. Treningi odbywały się w obiektach MOSiR w różnych częściach Łodzi. Dzięki temu był on dostępny dla dzieci we wszystkich dzielnicach miasta.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

O imprezie można:
przeczytać i zobaczyć więcej zdjęć w „Dzienniku Łódzkim” – TUTAJ
obejrzeć relację w TV TOYA – TUTAJ



Zostaw odpowiedź