Dziś ostatni dzień w szkole są uczniowie ze szkół w województwach: łódzkim, pomorskim, lubelskim, śląskim i podkarpackim, dla który formalnie ferie zimowe będą trwały od 15 do 28 lutego. Niestety, niezależnie od prognoz meteorologicznych, nastroje może popsuć informacja o skali zjawiska spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania uczniów.

 

W dzisiejszym „Dzienniku Łódzkim” redaktor Matylda Witkowska zamieściła artykuł, zatytułowany „Na ferie wyjedzie tylko co dziesiąte dziecko. Rodzicom brakuje pieniędzy„.Oto jego fragmenty:

 

W sobotę początek ferii w regionie łódzkim. Aż 90 proc. dzieci nie wyjedzie na zimowy odpoczynek. W całej Polsce 81 procent dzieci zostanie na ferie w domu. To zdecydowanie więcej niż rok temu. […]

81 procent polskich dzieci nie wyjedzie w tym roku na ferie zimowe – wynika z badań, przeprowadzonych przez Barometr Providenta. Z szacunków nauczycieli wynika, że w województwie łódzkim dzieci w domach może zostać jeszcze więcej.

 

Cały artykuł – TUTAJ

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

 

Sięgnijmy do źródeł tej statystki, to znaczy do internetowej strony „PROVIDENTA”, na której już 5 lutego zamieszczono materiał, zatytułowany „Barometr Providenta”. Oto kilka jego fragmentów:

 

Szczególnie rodzice dzieci w wieku szkolnym, muszą się martwić, jak zorganizują czas swoim pociechom podczas zimowej przerwy. Według Barometru Providenta – cyklicznego badania Polaków, aż 81 proc. na czas ferii zostanie w swojej miejscowości. Z tej grupy tylko 12 proc. będzie brać udział w zorganizowanych zajęciach. 34 proc. dzieci nie ma w ogóle zorganizowanego czasu i pozostanie w domu.

 

Wysyłając dziecko na ferie, czy organizując mu czas na miejscu musimy liczyć się z kosztami. Jak wynika z badania średnio na zimowy wypoczynek jesteśmy skłonni przeznaczyć około 1700 zł. 14 proc. Polaków byłaby nawet skłonna zaciągnąć pożyczkę na ten cel.[…]

 

W czasie przerwy zimowej wyjedzie 19 proc. dzieci. Z czego zdecydowana większość wyjedzie bez rodziców. Samodzielnych wyjazdów częściej mogą się spodziewać gimnazjaliści (18 proc.) niż uczniowie podstawówek (10 proc.) i szkół ponadgimnazjalnych (8 proc.). Na rodzinne zimowe wakacje może liczyć tylko 2 proc. dzieci.

 

Co ciekawe z wyjazdów poza miejsce zamieszkania częściej skorzystają dzieci zamieszkujące na wsi lub w małych miastach do 50 tys. mieszkańców. To dwukrotnie więcej niż dzieci z miast powyżej 50 tys. Mieszkańców.[…]

 

 

Cały artykuł – TUTAJ

 

 

Źródło:www.media-provident.pl



Zostaw odpowiedź