W środę, 4 lipca, nomen omen w dniu, w którym obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej świętiwali Dzień Niepodległości, zamieściłem informację Co o przyszłości edukacji (i nauczycieli) myśli opozycja. I jej eksperci.”. Uczyniłem tak, wiedziony przekonaniem, że dzięki portalowi  oswiata.abc.com posiadłem informacje, iż są jeszcze w naszym kraju siły, którym przyszłość edukacji  młodych pokoleń Polaków nie tylko leży na sercu, ale które także uruchomią swój intelekt i wolę działania w tej sprawie. Skoro w strukturach naszego Sejmu istnieje Zespół ds Przyszłości Edukacji, skoro przejawia swą aktywność, skoro opublikował „Manifest” – to jeszcze polska edukacja nie zginęła!!!

 

Ale minęło kilka dni, pierwsze emocje opadły, zdobyłem trochę więcej, bardziej i mniej oficjalnych, informacji, i… i mina mi zrzedła. Ale po kolei:

 

Zacznę od spraw formalnych. Co to właściwie jest taki zespół parlamentarny do spraw…? Na ogół słyszymy o kołach poselskich i komisjach: stałych lub nadzwyczajnych. Ale – jak widać –  powoływane są także zespoły parlamentarne. Tworzone są one na zasadach określonych w Regulaminie Sejmu – na podstawie art. 17 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

 

Członkostwo w zespole jest dobrowolne i w modelowym założeniu powinno sprzyjać integracji polityków z różnych ugrupowań wokół wspólnych zainteresowań. Główne cele, jakie mogą przyświecać parlamentarzystom tworzącym taki zespół, to – przede wszystkim – wspieranie inicjatyw ustawodawczych w danym zakresie. Ale nie tylko. Mogą to być także, po prostu, motywy towarzyskie. Z resztą – zobaczcie sami jakie to zespoły parlamentarne są aktualnie zarejestrowane, a jest ich w Sejmie – nie uwierzycie – 163!  –  TUTAJ  

 

Teraz przyjżyjmy się temu zespołowi ds. Przyszłości Edukacji. Formalnie rzecz biorąc tworzy go 16 osób – posłów  Platformy Obywatelskiej plus jedna posłanka Joanna Schmit – z koła poselskiego Liberalno-Społeczni (oprócz niej w tym kole są jeszcze: posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i poseł Ryszard Petru, czyli byli członkowie partii Nowoczesna). Z grona „platformersów” zapisani do tego zespołu są m. in. takie znane osoby, jak była wiceminister i minister edukacji Krystyna Szumilas, jeden z liderów PO – Rafał Grupiński, czy członek „gabinetu cieni”, były rektor UŁ – prof. Włodzimierz Nykiel. Jest jeszcze syn byłego premiera – Tomasz Cimoszewicz, czy.. czy – najwyższy czas aby o niej napisać – inicjatorka powstania tego zespołu i jego przewodnicząca – posłanka Kinga Gajewska!

 

Jak pamiętacie – w środowej informacji nie  było żadnych konkretnych faktów, (nie licząc tych o występujących ekspertkach)  o przebiegu spotkania zespołu. Ale dziś dysponuję już zdjęciem z tego spotkania:

 

Foto: screenshots.firefox.com

 

Wspierając się jeszcze dodatkową informacją od osoby, która tam była, stwierdzam, iż jedyną osobą z listy członków Parlamentarnego Zespołu  ds. Przyszłości Edukacji obecna była jego przewodnicząca – Kinga Gajewska!  …

 

Kim jest owa „sprawczyni całego zamieszania”, posłanka z Mazowsza, która mandat ten zdobyła w wyborach z 2015 roku na Mazowszu, gdy miała 25 lat?

 

 

Nie widzę powodu, abym pisał tu jej mniej lub bardziej oficjalna biografię. Uczynili to już kilkakrotnie dziennikarze, specjalizujący się w środowisku naszego parlamentu. Odsyłam przeto do Wikipedii i do wybranych – dwu jedynie – publikacji:

 

 

>Oto nowa gwiazda PO? Ta poseł ma 25 lat, mnóstwo pieniędzy i nie przepada za dziennikarzami  [NaTemat z 9 listopada 2015r.]   –   TUTAJ

 

>Kinga Gajewska – nowa gwiazda PO. „Nie mogę się wstydzić za oświadczenia majątkowe”  [Wywiad Łukasza Mordarskiego  w ONET z 17 listopada 2017 r.]]  –  TUTAJ

 

 

Ja uzupełnię to jeszcze tylko informacją ze strony Sejmu, gdzie można dowiedzieć się, że owo Cudowne Dziecko III RP (urodzona w 1990 roku – pierwszym roku, gdy nasze państwo, konstytucyjnie, miało już aktualnie obowiązującą nazwę, szkoda tylko, że przyszła na świat tak niefortunnie – akurat 22 lipca!)  należy do czterech komisji:

 

                1.Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży

2.Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

3.Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

4.Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

 

 

Należy także do siedmiu zespołów parlamentarnych, w tym w trzech pełni funkcję:

 

Zespół ds. marihuany medycznej  – wiceprzewodnicząca (od 13.09.2016)

Zespół ds. Monitorowania Przestrzegania Praw Człowieka i Obywatela (od 12.06.2017)

Zespół ds. Motocyklistów i Quadowców   –  wiceprzewodnicząca (od 26.06.2017)

Zespół ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej  (od 20.05.2016)

Zespół ds. Polski Wschodniej   (od13.09.2016)

Zespół ds. Przyszłości Edukacji –  przewodnicząca  (od 1.12.2017)

Zespół ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości   –   (od 23.08.2017)

 

Warto także wejść na podstronę „Zgłoszone interpelacje, którym nadano bieg” (a jest tam zarejestrowanych 133 takich przypadków) i zobaczyć problemy z jakich obszarów naszego życia  zaniepokoiły posłankę Kingę Gajewską.  –  TUTAJ

 

 

Dlaczego to wszystko co powyżej napisałem – napisałem? Dlaczego w ogóle zdecydowałem się uczynić inicjatywę owej dwudziestoośmiolatki, która próbuje występować w roli bojowniczki o naprawę naszej edukacji, tematem tego felietonu?

 

To proste! Nie mam zamiaru patrzeć biernie, jak tak ważna sprawa, jak przyszłość edukacji kolejnych roczników Polaków staje się trampoliną do politycznej autokreacji osoby, która – jak dotąd – nic w życiu nie zbudowała, nic nie osiągnęła, za nic nie brała odpowiedzialności, a która szkołę zna jedynie z bycia tam uczennicą!

 

A to za mało, aby liderować ruchowi naprawy naszych szkół. Dziwię się osobom z dorobkiem i doświadczeniem w obszarze oświaty, które godzą się na statystowanie w jej przedstawieniach, a niektórzy chyba nawet uwierzyli w jej cudowne moce, bo godzą się  na rolę dostarczycieli merytorycznych tekstów…

 

Włodzisław Kuzitowicz



Zostaw odpowiedź