Foto:www.gorzenska.com

 

                                               Oktawia Gorzeńska za stołem w fińskiej szkole

 

 

W środę, 27 maja, Oktawia Gorzeńska zamieściła na swym blogu „Edukacja – Rozwój – Zmiana” krotki, ale za to bardzo bogaty w ilustrującą jego tezy ikonografię tekst, zatytułowany „Przestrzeń w szkole – stół w roli głównej”. Oto on – w całości – i wybrane ilustracje:

 

Dzisiaj w roli głównej stół, a nawet zwykła szkolna ławka. Jak ważne jest ich przemyślane ustawienie i wykorzystanie w szkole, wie każdy refleksyjny nauczyciel. Ten pierwszy (stół) wciąż tak nieobecny w szkole – a szkoda! Ławka z kolei wciąż opiera się zmianie w większości szkół, kryjąc się często za wygodą, lękiem przed zmianą, konfliktem z osobami sprzątającymi, a nawet kontrolą Sanepidu (w swoim ponad pięcioletnim dyrektorskim życiu nie spotkałam się w tym ostatnim kontekście z żadnymi problemami).

 

Dzielę się dzisiaj inspiracjami na stół/ławkę w różnych odsłonach. Po pierwsze, tym służącym praktykowaniu współpracy w klasie. Nie mniej ważnym jest również motyw stołu w procesie budowania relacji – tutaj obok sal lekcyjnych czy korytarzy możemy zobaczyć również pokoje nauczycielskie czy miejsca pracy projektowej, a nawet klasę pod chmurką. Co ważne, pokazywane inspiracje z reguły nie niosły za sobą kosztownych zakupów, a zmianę myślenia kulturze pracy szkoły – zwinnej, kształtującej kompetencje, otwartej na zmianę.

 

 

Stół i ławka w przestrzeniach edukacyjnych

(wybrane z zamieszczonych ilustracji)

 

 

Źródło: www. gorzenska.com

 Zostaw odpowiedź