Foto:uml.lodz.pl

 

Jak zachęcić dzieci i młodzież do nauki? Nie ma lepszego sposobu niż eksperymenty. A w tym pomagają łódzkie placówki takie jak Szkoła Podstawowa nr 26 [w Łodzi] przy ul. Pogonowskiego 27/29. Tutejsze eksperymentarium, które powstało ze środków Budżetu Obywatelskiego to pracownia XXI wieku. Lekcje chemii, biologii czy fizyki już nie będą takie jak dotychczas.

 

Doświadczenia takie jak „burza w probówce” lub „znikające pieniądze” to zabawa połączona z nauką. Dzieci i młodzież starszych klas szkoły podstawowej mają szansę eksperymentować i dzięki temu poznawać tajemniczy świat biologii, chemii i fizyki, a ciekawostki z tych dziedzin automatycznie pozostają w głowach małych badaczy.

 

Foto:uml.lodz.pl

 

Dziś podczas lekcji pokazowej z klasą Vb eksperymenty wykonywała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Udało się wywołać całkiem efektowne wybuchy wulkanów. – Taka dobrze wyposażona pracownia powoduje, że wśród dzieci daje się wyczuć zainteresowanie, tym co będzie się działo. Jest chęć poznawania i nauki. Bo czym innym jest móc zapoznać się samemu, empirycznie z danym zakresem wiedzy, a czym innym móc skorzystać wyłącznie z wiedzy nauczyciela, informacji w książce, czy wiadomości z internetu – podkreślała prezydent.

 

Foto:uml.lodz.pl

 

„Eksperymentarium staropoleskie” to kolejny projekt z Budżetu Obywatelskiego, który dzięki głosom mieszkańców został zrealizowany w SP nr 26. To tutaj najpierw powstało boisko i multimedialna sala językowa, potem najmniejsze kino w Łodzi, czyli Kino Kotłownia, mieszczące zaledwie 26 miejsc, a teraz nowoczesne eksperymentarium, warte 98 tys. zł.

 

Z eksperymentatorium w SP 26 mogą korzystać zarówno uczniowie tej placówki, jak i dzieci z okolicznych przedszkoli pod nadzorem nauczycieli. Gościnnie wykładowcami zostaną przedstawiciele świata nauki związani z łódzkimi nauczycielami. – Chcemy pokazać najmłodszym beneficjentom Budżetu Obywatelskiego, że nauka takich przedmiotów jak chemia, fizyka, czy biologia jest fantastyczną i ciekawą przygodą i stworzyć uczniom naszej szkoły wspaniałe warunki do nauki – podkreślają nauczyciele z SP 26.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl/aktualnosciZostaw odpowiedź