Wczoraj (11 stycznia 2021 r.) portal Prawo.PL zamieścił artykuł Krzysztofa Sobczaka, zatytułowany „Od poniedziałku egzaminy zawodowe – MEN i GIS wydały wytyczne”. Zamieszczamy jego obszerne fragmenty, gdyż nie jest to wcale marginalne wydarzenie naszego systemu oświaty, choć w natłoku dyskusji „otwierać szkoły czy nie, i kiedy?”, oraz „kiedy szczepić nauczycieli i których?” media w ogóle nie zarejestrowały tego faktu.

 

[…] Egzaminy przeprowadzane są dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej i letniej. Składają się z części pisemnej i części praktycznej. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w Formule 2012 i Formule 2017 potrwa od 11 stycznia do 19 lutego 2021 r. Egzamin zawodowy w Formule 2019 zaplanowany jest od 11 do 24 stycznia 2021 r.

 

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znalazły się zapisy dotyczące egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z nimi zdających i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów nie obejmują podczas egzaminów ograniczenia dotyczące zgromadzeń.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny wydały wytyczne w sprawie organizacji egzaminów zawodowych. Wskazano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych zbieżnych z objawami COVID-19. Dotyczy zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji albo gdy sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. […]

 

W dalszej części artykułu autor informuje o wszystkich obowiązujących przepisach.

 

 

Cały artykuł „Od poniedziałku egzaminy zawodowe – MEN i GIS wydały wytyczne”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.prawo.pl

 

 

Więcej oficjalnych informacji o tych egzaminach na stronie MEiN   –   TUTAJ

 

 

Komentarz redakcji:

 

Nas niepokoi niedostrzeganie przez ministerstwo specyfiki kształcenia zawodowego, któte przede wszystkim polega na zajęciach praktycznych, w tym na wykazaniu nabycia, w formie praktycznej – nie testu – umiejętności zawodowych.

 

x           x          x 

 

Swoistym komentarzem do powyższego materiału może być post, jaki dzisiaj zamieścił na swoim fb-profilu Marcin Józefaciuk – dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi:

 

Dzisiaj już środa, za 4 dni koniec ferii a jedyne co wiemy to to, że klasy 1-3 na I etapie edukacyjnym wracają do nauki stacjonarnej. Oczywiście brak rozporządzenia. Bo po co.

Egzaminy w szkołach zawodowych w pełni, a my wciąż nie wiemy co z nami za 4 dni. Bo „szkoły na z” są zapomniane.

Czy wszystko stacjonarnie? (obecne rozporządzenie mówi o zdalnej nauce do 3.01)

Czy wszystko zdalnie? (no bo przecież na konferencji było mówione że tylko 1-3 wraca)

Czy przedmioty praktyczne stacjonarnie? (na konferencji wspomniano że sytuacja z 1 semestru będzie przedłużona ale do kiedy?)

Czy konsultacje dla klas egzaminacyjnych? (bo ponoć można)

Osiem wersji planu lekcji na drugi semestr czeka aby móc zareagować na każdą ewentualność. Środki do dezynfekcji sal czekają aby nie zużyć bez potrzeby bo więcej pieniędzy nie dostaniemy.

Ale jest czas, spokojnie, przecież są ferie zimowe.

Ręce, nogi i inne części ciała opadają.

I tak stworzono nową kategorię w gramatyce polskiej – WYMIOTNIK

 

 

Źródło:https://www.facebook.com/marcin.jozefaciuk/



Zostaw odpowiedź