Foto: www.emka.news

 

 

Urząd Miasta Łodzi poinformował dziś na swej stronie: „Rozpoczyna się rekrutacja do miejskich przedszkoli i szkół podstawowych”. Oto obszerne fragmenty tego komunikatu:

 

W poniedziałek 4 maja rozpoczyna się rekrutacja do miejskich przedszkoli. Z uwagi na epidemię koronawirusa tegoroczny nabór odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną.

 

W naborze biorą udział dzieci urodzone w latach 2014 – 2017, o przyjęciu dziecka do wybranej placówki decyduje liczba punktów przyznawana w oparciu o kryteria ustawowe tj. wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata lub rodzica/rodziców, niepełnosprawność rodzeństwa, niepełna www.emka.news rodzina (wychowywanie tylko przez jedno z rodziców) oraz wychowywania kandydata w rodzinie zastępczej.

 

4 maja o godz. 8:00 uruchomiona zostanie strona internetowa, na której będzie zamieszczony informator o miejskich przedszkolach, wniosek do wypełnienia wraz z instrukcją jak należy go wypełnić. Jak co roku rodzice mogą składać wnioski do 3 wybranych przedszkoli uszeregowanych według preferencji.

 

Tegoroczna rekrutacja trwa do 15 maja do godz. 15:00. […] 27 maja o godz. 15:00 przedszkolne komisje rekrutacyjne będą publikować informacje o zakwalifikowaniu lub nie. […]

 

x        x        x

 

Także 4 maja rozpoczyna się rekrutacja do klas I szkół podstawowych, również z uwagi na epidemię – odbywa się elektronicznie.

 

Rekrutacja trwa do 29 maja do godz. 15:00. Podobnie jak w latach poprzednich obowiązuje rejonizacja co oznacza, że każdy kandydat ma zapewnione miejsce w szkole rejonowej zgodnie z miejscem zamieszkania.

 

Przyjęcia do szkół spoza rejonu będą możliwe pod warunkiem, że w klasach będą wolne miejsca.

 

Przyjęcia odbywają się na podstawie zgłoszenia, które należy wypełnić elektronicznie, wydrukować, podpisać i skan lub zdjęcie wniosku załączyć w systemie logowania jako załącznik.

 

Logowanie do systemu rekrutacyjnego – TUTAJ

 

Szczegółowe informacje oraz film instruktażowy – TUTAJ

 

 

Cała informacja „Rozpoczyna się rekrutacja do miejskich przedszkoli i szkół podstawowych” – TUTAJ

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 

X           X           X

 

 

I tylko szkoda, że magistrat nie znalazł sposobu na pokonanie przeszkód, które – według podawanych uzasadnień – spowodowały wstrzymanie rekrutacji do pierwszych klas szkół sportowych.

 

Więcej – w „Gazecie Wyborczaj”: „Rodzice walczą o klasy sportowe w Łodzi. ‚Gdybyśmy mogli, to wyszlibyśmy na ulice’ ”  –  TUTAJ

 

Oto dwa fragmenty tego artykułu:

 

[…] Monika Pawlak z łódzkiego urzędu miasta odpowiada: – Na dziś nic się nie zmieniło, naboru do klas pierwszych nie będzie – wyjaśnia. Dodaje, że uczniowie, którzy zaczęli naukę w klasach sportowych, będą ją kontynuować. […]

 

Miasto w związku z epidemią szuka oszczędności, także w edukacji, ale zdaniem rodziców w skali budżetu miasta nieotworzenie klas sportowych niewiele zmieni. A nauczyciele wyliczają:

 

W klasie sportowej pierwszaki mają trzy godziny wychowania fizycznego i siedem godzin zajęć sportowych w podziale na grupy. Roczny koszt utrzymania jednej klasy, licząc, że uczy tam nauczyciel WF z 10-letnim stażem, to ok. 45 tys. zł. 15 klas, które miały być utworzone, to ok. 670 tys. – mówi nauczyciel wychowania fizycznego z jednej z podstawówek. Przypomina też, że zrezygnowanie z naboru do klas sportowych nie oznacza zlikwidowania klas.

 

Zdaniem nauczycieli testy sprawnościowe nie są też dużym problemem, bo można je przesunąć albo zorganizować na boisku szkolnym w obecności tylko trenera i rodzica, a każde dziecko umówić na konkretną godzinę. […]

 

Źródło: www.lodz.wyborcza.pl

 

 Zostaw odpowiedź