Foto:Krystian Dobuszyński [www.warszawa.naszemiasto.pl]

 

 

Na stronie „Warszawa Nasze Miasto” zamieszczono bogato ilustrowaną relację z dzisiejszego protestu nauczycieli. Oto jej fragmenty:

 

9 października przed południem w Warszawie odbył się protest nauczycieli. Organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestacja pod hasłem „Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli” była pokazem niezadowolenia z aktualnej polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

Cała demonstracja uzupełniona była hasłami: „Dość arogancji i poniżania”, „Ministrze, szanuj nauczycieli! Tak szybko odchodzą z zawodu!”, „Nie ma edukacji bez nauczycieli”, „Dość braku szacunku dla nauczycieli!”. Do tego pokazali ministrowi czerwoną kartkę. Głos zabrali nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, samorządowcy oraz przedstawiciele innych związków zawodowych. […]

 

Nauczyciele żądają powiązania systemu wynagradzania nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny. Zbierają podpisy pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą, której celem jest dokonanie systemowych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, pozwalających w rzeczywisty i znaczący sposób zwiększyć wynagrodzenie nauczycieli i uniezależnić je od arbitralnych decyzji rządzących.

 

Protestujący nauczyciele mieli ze sobą transparenty. „Edukacja nie indoktrynacja”, „Czarnek nie będzie nam pluł w twarz”, „Czarnek! Przegięliście!”, „To system, który niszczy szkołę i dzieci”, „Stop rujnowaniu polskiej szkoły”.

 

 

 

Źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl

 

 

x          x          x

 

 

Relację z protestu nauczycieli zamieszczono także na stronie TVN. Oto jej fragmenty:

 

„Czarnek nie będzie nam pluł w twarz”. Nauczyciele protestowali przed ministerstwem.

 

 


Screen z relacji filmowej [www.tvn24.pl/tvnwarszawa/]

 

Przemawia prezes ZNP Sławomir Broniarz. Obok stoi Marek Ćwiek – prezes Okręgu Łódzkiego ZNP

 

 

[…] Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w sobotę manifestację pod hasłem „Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli”. Protest rozpoczął się o godzinie 11.30 przed budynkiem MEiN. – Manifestujący mają transparenty. Czytamy na nich: „Edukacja nie indoktrynacja”, „Czarnek nie będzie nam pluł w twarz”, „Czarnek! Przegięliście!”. Skandują: Stop degradacji naszej edukacji – relacjonuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl. Jak dodaje, zablokowana jest aleja Szucha.

 

Nauczyciele są z czerwonymi kartkami, są z wykrzyknikami, z ekierkami. Z wszystkimi symbolami protestu przeciwko temu, co się dzieje w edukacji. Jak mówią, minister Czarnek psuje polską szkolę – relacjonowała z kolei reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska.

 

Ze względów sanitarnych manifestacja odbywa się w kilku miejscach. Nauczyciele podzielili się na mniejsze grupy.

 

Zwabiła nas tutaj po pierwsze, chęć wyrażenia naszej dezaprobaty, ale także chęć powiedzenia wyraźnie czego żądamy, czego się domagamy. Chcemy wolnej, niezależnej, autonomicznej szkoły, opartej o wolnego, niezależnego, dobrze wynagradzanego nauczyciela przemawiał Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

 

Chcemy szkoły, która będzie szkołą wychowującą ku przyszłości, a nie szkołą odwołującą się do historii, do dorobku tych, którzy dzisiaj rządzą. Bo to jest zamierzchła przeszłość. My edukację chcemy budować dla przyszłości, pamiętając, że dziecko, które pierwszego września rozpoczęło swoją edukację, zakończy ją w połowie obecnego stulecia. Musimy je wyposażyć w takie umiejętności, w taki zasób wiedzy i kompetencji, żeby normalnie (jako dorosły – red.) w tym obywatelskim świecie mógł funkcjonować – dodał. […]

 

 

 

Źródło: www.tvn24.pl/tvnwarszawa/

 

 Zostaw odpowiedź