2 kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. ONZ oficjalnie zalicza autyzm do najgroźniejszych problemów zdrowotnych – obok AIDS, cukrzycy i raka. Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności.

 

Na niebiesko

 

W Polsce nie prowadzi się szczegółowych statystyk na temat zachorowalności na autyzm. W krajach Europy zachodniej, wg doniesień, nawet jedno na setkę dzieci ma zaburzenia autystyczne, przy czym chłopcy stanowią ok. 80% tej grupy.

 

W Łodzi przez cały miesiąc będą trwały spotkania, konferencje i konsultacje poświęcone temu schorzeniu, organizowane przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Łodzi przy ul. Niciarnianej 2a, poradnie psychologiczno – pedagogiczne oraz Wydział Edukacji w Departamencie Spraw Społecznych UMŁ.

 

Podczas Dnia Autyzmu poświęćmy chwilę czasu na refleksję: z jakimi trudnościami spotykają się osoby dotknięte autyzmem? Jak trudno jest rodzinom, w których pojawia się dziecko niepełnosprawne? Wreszcie, jak my jako społeczeństwo jesteśmy w stanie pomóc? Pamiętajmy, że prosty gest chwili rozmowy z dzieckiem autystycznym, które nie ma przyjaciół, ponieważ jest „inne”, bardzo wiele znaczy. Czy też zwykła akceptacja i wyrozumiałość w sytuacji, gdy stykamy się z osobą autystyczną, która akurat w danym momencie przeżywa niezrozumiały dla niego świat reagując krzykiem i agresją. Te dzieci też mają prawo korzystać z całej przestrzeni tak jak my. Nie muszą być zamknięte w czterech ścianach własnych domów…

 

Źródło: www.miastodzieci.pl

 
Zapraszamy do udziału w akcji „Zaświeć się na niebiesko”!

 
Zobacz także:

 

Obchody Światowego Dnia Autyzmu w ZSS Nr 4 w Łodzi 

 

OFERTA PUBLICZNYCH PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYCH

 

PORADNIK AUTYSTYCZNY

 Zostaw odpowiedź