W przededniu Dnia Edukacji Narodowej zamieszczamy (apolityczną) relację z wczorajszych obchodów tego nie tylko nauczycielskiego, ale wszystkich ludzi związanych z procesem edukacji święta, w których uczestniczyliśmy na zaproszenie Pani Iwony Sosnowskiejdyrektorki SP nr 182 im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” oraz pomysłodawcy i twórcy Pracowni Kultury Polskiej –  Bartka Rosiaka  – młodego nauczyciela j. polskiego w tej szkole, uczestniczyliśmy wczoraj (13 października 2023 r.) w uroczystym  jej otwarciu i nadania imienia  Dariusza Wężykowskiego –zasłużonego nauczyciela  tej szkoły, zmarłego  przedwcześnie 17 grudnia ub. roku . [O zaproszeniu – w końcowej części niedzielnego felietonuTUTAJ]

 

Dariusz Wężykowski

 

 

Wydarzenie to odbyło się w dwu formach: najpierw była to akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej:

 

 

To wydarzenie, które odbywało się w sali gimnastycznej filii SP nr 182 – w budynku przy ul. Traktorowej, poprowadzili  w roli konferansjerów  – uczennica i uczeń – oboje w mundurach harcerskich, co nie powinno nikogo dziwić w szkole, która nosi imię bohatera „Szarych Szeregów” – Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.

 

 

I to oni powitali przybyłych na to wydarzenie  uczniów i nauczycieli szkoły oraz zaproszonych gości –  wśród nich m.in. pan Małgorzatę Moskwa-Wodnicką –Wiceprezydentkę  Łodzi  oraz  Sylwestea Pawłowskiego  – wieloletniego radnego Rady Miejskiej (w latach 2002 – 2005 był jej przewodniczącym), posła na Sejm dwu kadencjach ( V i VI –  lata 2005 – 2007 i 2007 – 2011), oraz zastępczynię  dyrektora WE UMŁ  –  panią Elżbietę Płaszczyk, a także  panią Barbarę Sucharę –  dyrektorkę biura  Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Obecna była także siostra zmarłego nauczyciela, któremu poświęcono  to wydarzenie.

 

 

Po tym powitaniu głos zabrała  Dyrektorka Szkoły – pani Iwona Sosnowska. W swym wystąpieniu kupiła się głównie na opowieści o bohaterze dzisiejszej uroczystości – Dariuszu Wężykowskim:

 

„Darek Wężykowski był wyjątkowym człowiekiem, […] kierującym się ideami swojego idola – Janusza Korczaka.[…] Łodzianin, humanista, nasz przyjaciel. […]”

 

Ważnym elementem tej pierwszej części uroczystości była projekcja filmu, reżyserii Bartka Rosiaka, który w artystycznej formie przekazał wspomnienia o Dariuszu Wężykowskim. Oto zapis fragmentów tej wypowiedzi:

 

 

 

Po projekcji odbyła się tradycyjna część artystyczna w wykonaniu uczniów  jednej z klas integracyjnych.  Nie możemy zaprezentować  zdjęć z tej części akademii, gdyż występ  odbywał się w bardzo skąpym oświetleniu.

 

Gdy  występ uczniów zakończyły się, zaproszono wszystkich gości do przejścia na drugie piętro budynku, gdzie mieści  się przygotowana do uroczystego otwarcia Pracownia Kultury Polskiej.

 

 

Oto fotorelacja z tej części  wydarzenia:

 

 

Bartek Rosiak informuje zgromadzonych w korytarzu gości o genezie koncepcji tej pracowni

 

 

 

Uroczyste, zbiorowe,  przecinanie wstęgi w drzwiach do pracowni.

 

 

Oto jak prezentuje się dawna klasopracownia j. polskiego (znana nam ze zdjęcia w materiale „O tym jak Bartek Rosiak uczy polskiego w …”,  w jej nowej aranżacji:

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnim elementem tej inauguracji była opowieść  Bartka o tym jak zamierza uczyć w tym wnętrzu swoich uczniów nie tylko j. polskiego, ale wprowadzać ich w szerzej pojętą kulturę polską kulturę. I że będzie pracował wykorzystując doświadczenia „Budzących się Szkół” i inspiracje innych „eduzmieniaczy”.

 

 

Zobacz więcej zdjęć na na Fb profilu Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej   –  TUTAJ

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz

 



Zostaw odpowiedź