W miniony czwartek na internetowej stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji pojawiła się informacja o konferencji  „Dobry system edukacji w jednostce samorządu terytorialnego – czyli jaki?”, która odbyła się w Warszawie w dniach 19-20 marca. Można się tam dowiedzieć, że:

 

Konferencję otworzyli Jacek Różycki, Prezes Zarządu firmy VULCAN oraz Dorota Żyro, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji. W pierwszym dniu wydarzenia uczestniczył Przemysław Krzyżanowski, Wiceminister Edukacji Narodowej, który poinformował zebranych o aktualnych pracach realizowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Przybliżył zagadnienie reformy przedszkolnej, podjętych działań w zakresie 6-latków w szkole, zmian dotyczących rekrutacji i innych bieżących problemów edukacyjnych na poziomie kraju i samorządów. W trakcie spotkania Wiceminister odpowiadał na wiele pytań dotyczących edukacji samorządowej.

 

Cała informacja TUTAJ

 

Źródło: www.ore.edu.pl

 

Ale prawdziwym „rodzynkiem”  tej konferencji było zapewne wystąpienie na niej profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Jednak próżno szukać informacji o tym wydarzeniu na stronie ORE. Za to portal samorzad.pap.pl zamieścił artykuł, zatytułowany „Profesor Google. Kim jest nauczyciel, który już nie jest źródłem wiedzy?” Oto fragmenty wypowiedzi profesora o roli współczesnego nauczyciela i podręcznikach szkolnych, przytoczone w tym artykule:

 

„Nauczyciel w dzisiejszych czasach przestaje być źródłem wiedzy, bo ta jest ogólnie dostępna . […] Po co wydawać pieniądze na e-podręcznik, skoro on de facto jest już napisany? Co będzie w nim więcej ponad to, co można znaleźć w wyszukiwarce Google’a?. […] Po co komu w XXI wieku umieć wyliczyć po kolei prawobrzeżne dopływy Wisły z południa na północ, a lewobrzeżne z północy na południe? Zadaniem nauczyciela jest odpowiedź na pytanie, dlaczego dopływy Wisły są tak a nie inaczej rozłożone.

 

Cały artykuł  TUTAJ

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl/Komentarze niedostępne