Dzisiaj w sali gimnastycznej PG nr 19 w Łodzi odbyło się spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli, podczas którego zgłoszony został projekt, aby przekształcić  to gimnazjum w liceum języków wschodnich. Argumentowano ten pomysł faktem, iż w gimnazjum tym od kilku lat prowadzona jest nauka języka japońskiego.

 

O wydarzeniu tym poinformowała w programie informacyjnym < Wydarzenia >  TV TOJA. Można tam wysłuchać wypowiedzi dyrektora tego gimnazjum – dr Ireneusza Maja, który odpowiadając na pytania zadawane mu przez redaktorkę Annę  Gozdek przekonuje o zasadności tego projektu, przywołując fakt, że jest to jedyne gimnazjum w Polsce z j. japońskim.  Ostatnim zdaniem, jakie pada w tej relacji jest – wprowadzająca widzów w błąd  – informacja pani redaktor: „O tym, czy za dwa lata zabrzmi tu ostatni dzwonek zadecydują urzędnicy”.

 

Jak powszechnie wiadomo ową ostateczną decyzję podejmą nie urzędnicy, a radni Rady Miejskiej Łodzi na jej czwartkowej, nadzwyczajnej sesji. Zastanawia także brak związku przyczynowo-skutkowego miedzy aktualnymi uczniami tego gimnazjum i ich rodzicami, a ewentualnym powstaniem za dwa lata liceum języków wschodnich – bo miałby w nim być nauczany, obok japońskiego także język chiński!

 

Zobacz relację z tego wydarzenia (od 3:48 do 5:43 minuty programu)  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.tvtoya.pl

 

 

 

Foto: Kamila Litman, www.radiolodz.pl  

 

Tego samego dnia, lecz przed południem, PG nr 19 było gospodarzem  regionalnego finału Konkursu „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!”. Uczestniczyły w nim  3-osobowe reprezentacje 11 szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi i Brzezin. Oto fragment informacji, jaką  zmieścił o tym „Dziennik Łódzki”:

 

Zwyciężył Kacper Sar z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przed Dominiką Goluzowską i Pawłem Świąderem z Liceum Salezjanów w Łodzi. Ośmiu najlepszych uczniów weźmie udział w finale wojewódzkim: 6 marca w Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Konkurs odbywa się od siedmiu lat w woj. łódzkim. Zwykle bierze nim udział około 3 tys. uczniów. [Źródło: www.dzienniklodzki.pl]

 

 

Informację o tych eliminacjach zamieszczono także na internetowej stronie Radia Łódź. Oto jej fragmenty:

 

[…] Konkurs pod hasłem „Żołnierze Wyklęci Obudźcie Polskę” ma zainteresować młodych ludzi historią II wojny światowej i czasami powojennymi. – Historia jest taką nauką, która ciągle odkrywa prawdęmówi dyrektor Gimnazjum nr 19 w Łodzi Ireneusz Maj. – Liczymy na to, że ci młodzi ludzie badając życiorysy poszczególnych osób będą odkrywać nowe źródła informacji o tych niezłomnych. […]

 

Wojewódzki finał konkursu odbędzie się 6 marca w Bibliotece im. Piłsudskiego. Zwycięzcy w ramach nagrody pojadą do siedziby Europarlamentu w Brukseli. Konkurs odbywa się w województwie łódzkim po raz siódmy, w tym roku pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Źródło: www.radiolodz.pl

 

 

Komentarz redakcyjny:

Z owym konkursem problem polega na tym, że nie udało się odnaleźć w sieci jego regulaminu. Tropy wiodą na stronę posła Piotra Polaka (PiS), tyle, że zamieszczone tam informacje (w tym regulamin) dotyczą poprzednich edycji tego konkursu i nie przewidują eliminacji regionalnych dla Łodzi. Na stronie tego posła można także znaleźć swoistą kronikę kolejnych etapów tegorocznej edycji Konkursu „Żołnierze Wyklęci Obudźcie Polskę  –  TUTAJ

 

Dyrektor PG nr 19 w Łodzi dr Ireneusz Maj jest także zatrudniony w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi jako prodziekan kierunku Administracja.

 

Jest jedynym dyrektorem łódzkiego gimnazjum publicznego, który nie podpisał się pod listem dyrektorów łódzkich gimnazjów do minister Zalewskiej, w którym protestowali przeciw reformie oświaty i likwidacji gimnazjów.

 Zostaw odpowiedź