Kurator zbada zasadność likwidacji szkół w gminie Łęczyca” – to tytuł informacji zamieszczonej dziś na stronie Radia Łódź. Oto jej treść:

 

Łódzki kurator oświaty zamierza dokładnie przyjrzeć się sytuacji dwóch szkół podstawowych w Błoniu i Siedlcu w gminie Łęczyca. Wczoraj tamtejsi radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji placówek i przekształcenia ich w oddziały przedszkolne. Likwidacja szkół miałaby przynieść samorządowi ponad milion złotych oszczędności. Pomysł nie spodobał się nauczycielom i mieszkańcom, którzy licznie przyszli na sesję z transparentami.

 

Grzegorz Wierzchowski zapewnił, że weźmie pod uwagę głos mieszkańców. Sprawdzi także w jakich warunkach miałyby uczyć się dzieci po likwidacji obu placówek. – Jeżeli miałoby nastąpić pogorszenie tych warunków, to znaczy w tamtych szkołach miałby być tłok, czy nauka na dwie zmiany, to zawsze jestem na nie. W takich sytuacjach dla mnie argument finansowy, to dla mnie nie jest decydujący, bo decydujące dla mnie jest dobre dziecka – podkreśla Grzegorz Wierzchowski.

 

 

Jeśli dojdzie do likwidacji podstawówek w Błoniu i Siedlcu, młodzież będzie musiała uczyć się w placówce w Topoli Królewskiej. Łódzki kurator oświaty na wydanie opinii w tej sprawie ma 30 dni.

 

 

Źródło: www.radiolodz.pl

 

 

 

Informację tę zamieszczamy w kontekście innej, zamieszczonej wczoraj na stronie „Głosu Nauczycielskiego”. Oto jej fragment, odnoszący się do problemy zamykania małych szkół, na których dalsze prowadzenie samorządom brakuje środków:

 

Szef MEN był we wtorek (14.01) gościem senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, gdzie przedstawił swoje plany na najbliższe miesiące. W trakcie posiedzenia Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich, zapytał o udzielanie przez kuratorów zgód na likwidację szkół. Jak mówi prawo oświatowe, samorząd nie może zlikwidować placówki oświatowej bez akceptacji kuratorów. W ostatnich latach kuratorzy nie chcieli takich zgód udzielać… […]

 

Czy jest zgoda kuratorów na racjonalizację sieci edukacyjnej? Czy możemy likwidować szkoły, w których nie mamy uczniów? zapytał wprost podczas posiedzenia komisji senackiej Marek Wójcik.

 

Nie ma zakazu wyrażania zgód na likwidację szkół – zapewnił minister Piontkowski. – Zresztą w poprzednich latach też takiego zakazu nie było – dodał. […]

 

 

Cały artykuł „Piontkowski zapala zielone światło dla likwidacji szkół”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.glos.pl

 



Zostaw odpowiedź