Foto: www.gazetaolsztynska.pl [Andrzej Grabowski]

 

Marek Łajkowski – kandydat do tytułu Superbelfra 2017, nauczyciel matematyki i fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjanych nr 2 w Bartoszycach

 

 

Wczoraj, na portalu EDUNEWS.PL, pod zakładką  <Badania i debaty>  zamieszczono artykuł „Idealny nauczyciel to lubiany nauczyciel” którego autorką jest Karolina Czaja.Oto jego fragment:

 

 

Pasjonat z niestandardowym podejściem do przedmiotu i poczuciem humoru – tak prezentuje się idealny nauczyciel. I co ciekawe, wcale nie musi uczyć „luźnego” przedmiotu. A wręcz przeciwnie. Nowy raport Brainly pokazuje zupełnie inne oblicze nauczycieli w oczach uczniów.

 

Czy ulubiony nauczyciel to taki, który niewiele wymaga i pozwala na dużo? Okazuje się, że niekoniecznie. Jak pokazuje najnowsze badanie, przeprowadzone wśród uczniów przez Brainly – internetową sieć edukacyjną, liczy się przede wszystkim poczucie humoru (prawie 20% ankietowanych). Na drugim miejscu wśród cech idealnego nauczyciela, znalazła się pasja do nauczanego przedmiotu (17%), a następnie umiejętność przekazywania wiedzy w niestandardowy sposób (16%). Rzeczą drugorzędną okazują się być częste wyjścia poza szkołę, które wydawać by się mogło, że zawsze były świetną okazją do tego, by uniknąć siedzenia na lekcji.

 

Sympatia do nauczyciela ma ogromny wpływ na to, jakie uczeń ma podejście do danego przedmiotu.

 

Aż 65% uczniów utrzymuje, że nauczyciel, którego lubią sprawił, że interesują się danym przedmiotem bardziej niż innymi. Prawie 36% uczniów twierdzi, że stara się mocniej na lekcjach z ulubionym nauczycielem, a jedna czwarta ma zawsze odrobioną pracę domową. Taka osoba jest też w stanie przekonać uczniów do nadprogramowych zajęć. Ponad połowa z nich chciałaby uczęszczać na dodatkowe zajęcia z danego przedmiotu.

 

To czy uczniowie lubią nauczyciela czy nie, ma ogromne przełożenie na ich stosunek do zajęć. Osoba ze złym podejściem do młodzieży, może wręcz ich kompletnie zniechęcić do nauki, co w wielu przypadkach kończy się zmarnowanym potencjałem. Dobry nauczyciel jest w stanie nawet skłonić do poszerzania wiedzy na własną rękę. Uczniowie nie boją się zadawać pytań, radzą sobie znacznie lepiej i mają wyższe oceny, bo bardziej się przykładają, a nie dlatego, że ktoś ich faworyzuje” – mówi Anna Sieroń z Brainly. […]

 

x   x   x

 

Brainly działa od 2009 roku, ma siedzibę w Krakowie, a także biuro w Nowym Jorku. To przestrzeń dla nauki tworzona przez uczniów dla uczniów. Brainly to największa społeczność edukacyjna świata, łącząca ponad 80 milionów użytkowników w 35 krajach. Uczniowie gimnazjów i liceów zadają pytania związane z przedmiotem szkolnym, a społeczność w ciągu minut udziela odpowiedzi.

 

 

Cały artykuł „Idealny nauczyciel to lubiany nauczyciel”  –  TUTAJZostaw odpowiedź