Foto:  www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/

 

Zdjęcie ze spotkania zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli, które  z udziałem ministra Przemysława Czarnka odbyło się w MEiN 21 września 2021 roku

 

 

Na Portalu Samorządowym” zamieszczono  dziś (19 sierpnia 2022 r.) tekst, informujący o zbliżającym się spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli*, którego fragmenty zamieszczamy poniżej, wraz z linkiem do jego pełnej wersji:

 

 

Strony sporu o podwyżki dla nauczycieli okopały się na pozycjach. Jest szansa na porozumienie

 

W programie najbliższego (23 sierpnia) spotkania zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli: organizacja roku szkolnego, wynagrodzenia. Co w szczególności – nie wiadomo. Z zapowiedzi ministra Przemysława Czarnka wynika jednak, że minister podejmie kolejną próbę przekonania związkowców do koncepcji podwyższenia pensum. […]

 

 

Powyższa oferta MEiN uwarunkowana jest  wzrostem pensum nauczycielskiego o 4 godz. tygodniowo

 

 

We wtorek 23 sierpnia odbędzie się zapowiadana na 24 sierpnia kolejna runda rozmów trójstronnego zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, działającego przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. W programie sprawy związane z organizacją roku szkolnego 2022-2023 oraz kwestie dotyczące wynagrodzeń nauczycieli.

Z zapowiedzi ministra Przemysława Czarnka wynika, że dyskusja potoczy się w stronę podwyżek dla nauczycieli – zwłaszcza tych, których nie objęła aktualna, ok. 20-proc. podwyżka płac skierowana do nauczycieli początkujących – oraz sposobu ich wygenerowania.

 

– Dalej nasze propozycje są na stole i będą przedmiotem konsultacji także 24 sierpnia. Jest faktem, że musi być kolejny wzrost wynagrodzeń, który będzie miał miejsce wraz z nową ustawą budżetową – powiedział Przemysław Czarnek 11 sierpnia. […]

 

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych uważa, że jeśli będą to pomysły sprzed roku, to szkoda czasu na to spotkanie.

 

Na pewno nie będziemy podejmować żadnych decyzji na tym spotkaniu. Nawet wstępnych – zapowiada.

 

Możliwości uzgodnienia czegokolwiek w trakcie spotkania wyklucza także Jerzy Ewertowski, członek prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

 

Nie dostaliśmy jeszcze nowych propozycji, więc co, znowu nas zaskoczą i będą chcieli od nas wymusić decyzje na gorąco? To trochę niepoważne. Nie możemy się zgodzić na kota w worku – stwierdza.

 

Podkreśla jednocześnie, że nawet jeśli propozycja byłaby interesująca, to trzeba ją przemyśleć, przeliczyć i dopiero przedstawić Radzie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowana, która podejmie decyzję.

 

Związkowcy nie spodziewają się jednak, by MEiN miało przedstawić jakieś przełomowe rozwiązania. Tym bardziej że minister Czarnek wyraźnie powiedział, że propozycja wciąż jest na stole. […]

 Jednak nie przesądzajmy o wynikach spotkania, tym bardziej że do posiedzenia zespołu trójstronnego jeszcze kilka dni zostało.

 

 

 

Cały tekst „Strony sporu o podwyżki dla nauczycieli okopały się na pozycjach. Jest szansa na porozumienie?” 

–  TUTAJ

 

 

 

Źródło:  www.portalsamorzadowy.pl

 

 

 

* Zespół trójstronny ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, w którego skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty oraz korporacji samorządowych, a także reprezentanci rządu, nie jest to ciało formalne, działające na podstawie żadnej ustawy. [WK]Zostaw odpowiedź