Dzisiaj na blogu PEDAGOG znaleźliśmy ciekawą informację o inicjatywie czeskiej telewizji, adresowanej do uczniów, którzy, tak jak polscy, także nie chodzą do zamkniętych na czas epidemii, szkół. Tytuł tego posta jest pytaniem – oczywiście w naszych warunkach – retorycznym: „Dlaczego Telewizja Polska nie uruchamia ‚TELEWIZYJNEJ SZKOŁY” tak, jak czyni to Czeska Telewizja? Oczywiste?

 

 

Przytaczamy go w całości – jakiekolwiek skróty nie są w tym przypadku uzasadnione. Mamy nadzieję, że – podając iż autorem tego tekstu jest prof. dr hab. Bogusław Śliwerski i zamieszczając link, kierujący do źródła – nie łamiemy w ten sposób ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

 

 

Czesi są znacznie mądrzejsi, bo wprawdzie ich telewizja publiczna nie otrzymała 2 mld. na propagandę, ale od za to od 16. marca uruchamia w programie drugim (ČT2) lekcje pod tytułem „NAUCZYCIELKA” (UčíTelka).

 

Codziennie uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczestniczyć w lekcjach za pośrednictwem telewizji. Natomiast we wtorki i czwartki wspierać będzie program 2 także telewizja 1 (ČT1) specjalnym programem o nazwie „Szkoła w domu” (Škola doma) w ramach którego będzie przygotowywać dzieci do egzaminów wstępnych.


Jak poinformował generalny dyrektor Czeskiej Telewizji – Petr DvořákPlanuje się uruchomienie wyspecjalizowanej dla potrzeb edukacji platformy z ponad trzema tysiącami edukacyjnych klipów z materiałów filmowych Czeskiej Telewizji.“ Ważne jest, by w okresie zamknięcia szkół w całym kraju Czeska Telewizja zaoferowała dzieciom alternatywę do klasycznego kształcenia szkolnego, która może być dopełnione o samokształcenie kierowane.


Nauczyciela (UčíTelka) powstał w uzgodnieniu i za aprobatą Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu. Czeska Telewizja uruchomi ten program przez najbliższy miesiąc.

 

Każdego dnia powszedniego od 9.00 rozpocznie się edukacja telewizyjna. Każdy blok dydaktyczny będzie trwać 30 minut a zostanie przeznaczony dla jednego rocznika szkoły podstawowej z krótką przerwą. Emisja będzie regularna, żeby umożliwić rodzicom dostosowanie do ramówki własnego porządku dnia.


Zajęcia prowadzić będzie zawsze jeden nauczyciel z udziałem 3 dzieci – jak wyjaśnia to szef całego projektu Luboš Rosí.


W paśmie godzinowym od 12 do 15.00 będą zajęcia dla uczniów klas starszych. Materiały wideo zostaną przygotowane na specjalistycznym portalu zgodnie z poziomem kształcenia, przedmiotami i treściami w ich ramach programowych. Nauczyciele będą mogli doradzać uczniom w edukacji na odległość, zaś rodzice znajdą na tym portalu materiały do pracy z dziećmi w domu.

 

Dla uczniów edukacji elementarnej: w dni pracujące od 9 do 12.oo na ČT2

 

Po południu (dla starszych dzieci): od 12 do 15.00 na ČT2

 

Natomiast program SZKOŁA DOMOWA: we wtorki i czwartki od 14.00 na ČT1.

Można? Można. Tylko trzeba myśleć o dzieciach, młodzieży i ich rodzicach, bo ci ostatni utrzymują rząd i telewizję publiczną, a nie stację walki politycznej.

 

(mój przekład z języka czeskiego)

 

 

 

Źródło: www.sliwerski-pedagog.blogspot.com

 Zostaw odpowiedź