Wczoraj na oficjalnej stronie MEN zamieszczono ilustrowana zdjęciami informację: Europejski Kongres Samorządów z udziałem szefowej MEN”. Czytając ten materiał można nabrać przekonania, że faktycznie  było to istotne dla przebiegu tego międzynarodowego kongresu wydarzenie:

 

 

Foto: www.men.gov.pl

 

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w czwartek, 26 kwietnia br. była gościem specjalnym trwającego w Krakowie IV Europejskiego Kongresu Samorządów.[…]

 

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

 

Jak co roku w Krakowie spotykają się przedstawiciele różnych środowiska, żeby porozmawiać o nurtujących ich sprawach i spróbować znaleźć odpowiedź na pytania o rolę samorządu w systemie politycznym kraju.

 

Udział w Kongresie wzięło około 2000 gości. Byli wśród nich liderzy samorządów, przedstawiciele administracji państwowej, świata biznesu, kultury, NGO, mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Blisko jedna trzecia uczestników pochodzi z zagranicy – wśród nich ważni politycy, eksperci i ludzie biznesu.

 

Czytając ten tekst dowiadujemy się o czym pani minister „przemawiała” i czemu się przysłuchiwała:

 

W trakcie swojego przemówienia, szefowa MEN podsumowała dotychczasowe zmiany w edukacji oraz podziękowała samorządowcom za pomoc we wdrażaniu reformy edukacji.

 

System edukacji powinien być na tyle elastyczny, aby ciągle dostosowywał się do nowych wyzwań i odpowiadał na potrzeby uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli organów prowadzących szkoły i placówki – wskazała minister Anna Zalewska.

 

Podczas wydarzenia, szefowa MEN przysłuchiwała się dyskusji podczas panelu pn. „Ekonomia społeczna – w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań”. Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy ekonomia społeczna jest dla samorządów szansą, zagrożeniem czy obowiązkiem. W tej dziedzinie w ostatnich latach zaszło wiele istotnych zmian.  [Źródło przytoczonych fragmentów: www.men.gov.pl]

 

 

Foto: www.men.gov.pl

 

Minister  Anna Zalewska przemawia w Sali „Wisła”

 

I tylko w żaden sposób czytelnik nie dowie się z tego tekstu, że minister Zalewska miała tam swe wystąpienie – jako wykład wprowadzający  do dyskusji – w ramach bloku tematycznego „Ekonomia społeczna – w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań”, wokół którego przez godzinę w sali „Wisła” zgromadziło się kilkadziesiąt osób –  uczestników kongresu. (od godz.11:40 do 12:40)

 

Aby zdobyć tę informację musieliśmy przeanalizować kilkudziesięciostronicowy Program IV Europejskiego Kongresu Samorządowego  [TUTAJ]

 

Dla szybkiej informacji Czytelników – Fragment z Programu IV Europejskiego Kongresu Samorządów

 

 

Polecamy także lekturę artykułu, zamieszczonego na stronie  portalu FORSAL, zatytułowanego „Zalewska dementuje: nie ma „podwójnego” rocznika. Jest prawie 50 tys. wolnych miejsc” Oto jego fragment:

 

Nie ma „podwójnego” rocznika – mówiła w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas odbywającego się w Krakowie Europejskiego Kongresu Samorządów. Jak podała, według wyliczeń ministerstwa w szkołach będzie prawie 50 tys. wolnych miejsc.

 

Mamy wszystko policzone. W tej chwili w Systemie Informacji Oświatowej widzimy prawie 50 tys. wolnych miejsc. Mamy tak dramatyczny niż demograficzny”powiedziała dziennikarzom Anna Zalewska. Dodała, że ministerstwo edukacji współpracuje z poszczególnymi samorządami i będzie w razie potrzeby wspierało powiaty.[…]

 

 

Cały artykuł   –   TUTAJ

 

Źródło: www. forsal.plZostaw odpowiedź