Dzisiaj pójdziemy tropem pewnego fragmentu zamieszczonego w poniedziałek postu owej anonimowej blogerki absolutnie nieperfekcyjna :

 

Sięgnęłam po tę książkę, zainspirowana wpisem na fb Budzącej się szkoły, poświęconym apelowi, jaki miał się odbyć w jednej ze szkół podstawowych w Pabianicach.

 

Nauczyciele (sądząc z wymiany zdań na fb – 2 nauczycielki) uznały, że lepiej od dzieci wiedzą jaki ma być scenariusz apelu. Przygotowały gotowca, które dzieci miały po prostu odczytać (a reszta z uwagą wysłuchać).

 

 W szkole nie mamy do czynienia z dzieckiem, ale z uczniem.”

„Jest oczywiste, że uczeń i nauczyciel nie mają równych praw.

 

O owym zaskakującym pojmowaniu praw dziecka (że w szkole nie obowiązują), znaleźliśmy więcej informacji. Napisała o tym projektowanym apelu Blanka Rogowska w łódzkim dodatku  „Gazety Wyborczej”, ale my przytoczymy poniżej inny tekst, odwołujący się do owego artykułu GW”, ale zawierający kilka nowych informacji – ze strony lokalnej pabianickiej telewizji:

 

Zdjęcie artykułu Blanki Rogowskiej w GW

 

 

Justyna Małycha, „Dziecko jest dzieckiem w domu, w szkole jest uczniem”

.

W dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej – Łódź” znalazł się tekst o przedstawieniu mającym odbyć się w Szkole Podstawowej nr 14 w Pabianicach (Bunt dzieci w podstawówce). Chodzi o akademię z okazji Dnia Praw Dziecka (przypada 20 listopada, uczniowie będą świętować 12 grudnia).

 

Foto: www.facebook.com/budzacasieszkola/

 

Tydzień temu dzieci otrzymały scenariusze. Do redakcji GW zadzwonił ojciec uczennicy, która nie chce wziąć udziału w uroczystości. W scenariuszu, stworzonym przez nauczycielkę matematyki i polonistkę (na podstawie materiałów z ubiegłych lat), czytamy:

 

„W szkole mamy do czynienia nie z dzieckiem, ale z uczniem. To ważne rozróżnienie, bo dziecko jest sobie dzieckiem w domu, dla rodziców, dla szkoły jest uczniem, czyli małym człowiekiem” – GW przytacza fragment. I kolejny: „Jest oczywiste, że uczeń i nauczyciel nie mają równych praw…”.

 

Rodzice zawiadomili Rzecznika Praw Dziecka i Kuratorium Oświaty. „W konwencji o prawach dziecka nigdzie nie ma sugestii, aby dziecko, wchodząc do szkoły, przestawało w świetle prawa być dzieckiem” – zwraca uwagę GW.

 

W tekście wypowiada się m.in. dr Marzena Żylińska, specjalistka ds. metodyki i neuropedagogiki: – „(…) Czego nauczą się z tego apelu? Że istotom słabszym można odmówić ich praw. Że szacunek należy się ze względu na pozycję w hierarchii, a nie na to, że ktoś jest po prostu człowiekiem. To się odbije na nas. Te dzieci dorosną, pójdą w świat i tak będą traktować słabszych. Tak będą traktować nas, kiedy będziemy starsi, schorowani, zdani właśnie na nich”.

 

Co na to dyrektor placówki Elżbieta Habura, prywatnie żona starosty Krzysztofa, który jest jednocześnie szefem powiatowych struktur PO? „Powiedziała »Wyborczej«, że scenariusza nie czytała i nic o sprawie nie wie. Obiecała, że w najbliższym czasie zasiądzie do lektury”. [Źródło: www pabianice.tv/]

 

 

Na publikację w GW  zareagował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak na swym fecebook’owym profilu:

 

Nie, z tej drogi już nie zawrócimy. Dziecko jest dzieckiem gdziekolwiek się znajduje. Dziecko-uczeń, dziecko-pacjent, dziecko-nieletni, itp. Każdemu dziecku przysługują prawa zawarte w Konwencji o prawach dziecka tylko i aż dlatego, że jest dzieckiem. Warto o tym pamiętać.

 

I jeszcze dwa komentarze pod wpisem RPD:

 

Aneta Diana Iwanecka   Niestety przykre jest to jak wielu nauczycieli traktują dzieci bez należytego im szacunku i uważają, że oni są lepszymi od dzieci i że mogą nimi pomagać ciągle krzyczeć na nie i krytykować .Ci z dużym stażem uważają iź wszystkie rozumu pozjadali i że dlatego oni mają zawsze rację też wtedy jak szarpią dziećmi biją je po tyłku zamykają same w klasie na klucz ciągle krzycząc i krytykując dzieci jak jedna np. jedna z nauczycielek w pewnym przedszkolu oraz jak dyrektor szkoły podstawowej nr.1 w Ropie.

 

Arek Chrzanowski   A co z obowiązkami? bo w ostatnim czasie mówimy tylko o prawach jakie dzieciom przysługują.

 

 

Źródło:www.facebook.com/Marek-Michalak

 

 



Zostaw odpowiedź