Wczoraj w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi odbyła się Konferencja „Budzących się Polonistów”. Jej tytuł „Lekcja jest teatrem” wpisuje się w łódzką formułę dorocznej akcji „Dotknij Teatru”, która ma miejsce w okresie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). Środowisko edukacyjne włączyło się w te obchody „Dniami teatralnej aktywizacji szkół”.
Jak informowali organizatorzy tej konferencji „nie bez kozery związujemy się z tym wydarzeniem, bowiem my, niestandardowi, stawiający na zmiany jakościowe w edukacji BUDZĄCY SIĘ POLONIŚCI, wywodzący się z idei BUDZĄCYCH SIĘ SZKÓŁ, rozumiemy, że wspomniane metody znakomicie nadają się do aktywizacji uczniów, odejścia od utartych schematów lekcji, przyczyniają się do zmiany kultury nauczania na kulturę uczenia się.
Uczestnicy Konferencji „Budzących się Polonistów” mogli przed południem uczestniczyć w trzech lekcjach otwartych: w SP nr 29, SP nr 35 i w Szkole „Mikron”. (więcej TUTAJ )
Oto fotorelacja z drugiej części tego wydarzenia – w łódzkim „Gastronomiku”:
Jako pierwsza powitała uczestników konferencji jej inicjatorka i liderka ruchu „Budzących się Polonistów” pani Aneta Jamiołkowska-Pabian, która raz jeszcze przypomniała jej ideę i program.
W imieniu szkoły-gospodarza Konferencji przywitała uczestników i prowadzących kolejne jej elementy pani Zofia Wrześniewska – dyrektorka Zespołu Szkół Gastronomicznych.
W pierwszej, plenarnej, części uczestnicy wysłuchali wykładu Magdaleny Szpak ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, współtwórczyni Działu Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego.
Po przerwie uczestnicy udali się do pomieszczeń, w których przygotowano dla nich zajęcia warsztatowe. Prezentujemy zdjęcia wykonane podczas realizacji tych warsztatów – w kolejności od największej do najmniejszej frekwencji biorących w nich udział uczestników:
Warsztat zatytułowany: Jak odwrócić kota ogonem? Zmiana koncepcji klasycznej lekcji przy wykorzystaniu TIK-u, który prowadziła Joanna Heftowicz – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Grabowie, autorka bloga „Polonistka przy tablicy”.
Warsztat zatytułowany:Poezja bez klucza, który poprowadziła Magdalena Szpak.
Warsztat zatytułowany „Teatr wyobraźni i jego miejsce na zajęciach – prosty przepis na audiobook”, prowadziła Joanna Krzemińska – nauczycielka języka polskiego w Szkołach MIKRON.
Warsztat zatytułowany „Kto pyta nie błądzi – metoda dociekań filozoficznych na lekcjach języka polskiego”, prowadziła Agnieszka Puta – nauczycielka języka polskiego w SP nr 29 w Łodzi.
Warsztat zatytułowany „Wilk i owca – jak żyć w zgodzie ze sobą i z innymi?” Drama. Prowadzącą była Kamila Gośka-Walasek – nauczycielka w świetlicy Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Łodzi
Po kolejnej przerwie uczestnicy konferencji (w poważnie okrojonej ich liczbie) zasiedli, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr Bez Nazwy, działający w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi. Przedstawienie zatytułowane „Bóg mordu”, na podstawie sztuki Yasminy Rezy, oparte na filmie Romana Polańskiego pt. „Rzeź” wyreżyserowała Sylwia Gajewska.
Ostatnim elementem tego wydarzenia była prezentacja metody rozwiązywana „spraw trudnych” w formule tzw. „Kręgów naprawczych”.
Więcej informacji o programie i osobach prowadzących – patrz: Harmonogram – TUTAJ
Tekst i zdjęcia
Włodzisław Kuzitowicz