Dzisiejszy (11 maja 2021r.) briefing prasowy z udziałem ministra Przemysława Czarnka oraz wiceministra Dariusza Piontkowskiego na temat zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty:

 

 

Na fanpage MEiN – TUTAJ   lub   na Yoy Tube – TUTAJ

 

 

 

x            x           x

 

 

Komunikat Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” 

 

Przedstawiciele Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wzięli udział w posiedzeniu Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty w dniu 29 kwietnia 2021 r.

 

Podczas spotkania Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje dotyczące dodatkowych zajęć dla uczniów mających na celu wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, poprawę sprawności fizycznej, pomoc w uzupełnianiu wiedzy, a także profilaktyki zdrowotnej.

 

Bardzo ważną dla nas częścią posiedzenia była zapowiedź Ministra Przemysława Czarnka zorganizowania spotkania ze związkowcami 18 maja 2021 r. rozpoczynającego merytoryczną dyskusję na temat systemu wynagradzania nauczycieli, ich czasu pracy, awansu zawodowego i przerostu biurokracji. Usłyszeliśmy m.in. o propozycji zwiększenia tzw. pensum o 2 godziny połączonego z podwyżkami wynagrodzenia zasadniczego oraz zmniejszenia liczby stopni awansu zawodowego.

[…]

 

 

Więcej  –  TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego

 

Komunikat ZG ZNP po rozmowach z MEiN

 

29 kwietnia odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty powołanego przez ministra edukacji w 2016 r. ZNP reprezentował wiceprezes ZG Krzysztof Baszczyński oraz członkowie Zarządu Głównego – Edyta Książek, Elżbieta Markowska, Adam Młynarski i Urszula Woźniak. […]

 

 

Więcej  –  TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

GŁOS NAUCZYCIELSKI

 

11 maja 2921 „Konferencja zamiast dialogu. Tak MEiN rozmawia z przedstawicielami nauczycieli o podwyżce pensum

 

Wbrew obietnicom, ministerstwo edukacji nie przesłało do partnerów społecznych, w tym ZNP, materiałów dotyczących planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Zamiast tego resort Przemysława Czarnka zapowiedział konferencję prasową ministra i jego zastępcy na temat “propozycji zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty” […]

 

Więcej – TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

O dzisiejszej konferencji prasowej kierownictwa MEiN poinformowano także na „Portalu Samorządowym”:

 

Czarnek: wysłaliśmy propozycje podwyżek dla nauczycieli

 

[…]

Minister Czarnek powiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej, że jest obecnie znakomity czas, żeby poświęcić się tematom, które z uwagi na pandemię COVID-19 zostały zepchnięte na dalszy plan, a są szczególnie ważne.

 

Przypomniał, że gdy obejmował stanowisko jego celem będzie zwiększenia atrakcyjności zawodu i etosu pracy nauczyciela. „To są te rzeczy, na których nam szczególnie zależy” – zaznaczył.

 

Czarnek powiedział, że 29 kwietnia odbyło się bardzo dobre merytorycznie spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty. Jak dodał, wówczas zapowiedziano kolejne spotkanie – stacjonarne 18 maja w resorcie nauki. […]

 

 

Więcej – TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

TVN24

 

Jednak najwięcej o tym, do czego odnosił się minister Czarnek w swoim wystąpieniu, o o czym nikt ze słuchających tego wystąpienia nie miał pojęcia, czyli o owych propozycjach przesłanych do związkowców i samorządowców można dowiedzieć się z publikacji Justyny Sucheckiej na stronie TVN24:

 

Minister chce podnieść prestiż i pensje. Czy podniesie też liczbę godzin przy tablicy? Mamy propozycje resortu 

                                                                                                                                                                     – TUTAJ

 Zostaw odpowiedź