Na dzisiejszy przedświąteczny piątek – 22 grudnia 2023 roku – proponujemy krótki, ale pobudzający do głębszych refleksji, wczorajszy tekst z Fb profilu Borysa Bińkowskiego:

 

 

Na naszych oczach dokonuje się zmiana paradygmatów społecznych. Chcemy, czy nie, musimy inaczej patrzeć na nasze życie, niż robili to nasi rodzice. Ci, którzy tego nie zrobią, będą się czuli zostawieni, poszkodowani. Będą odrzucać zmianę. Ale nasz opór nie sprawi, że zmianę będzie można zatrzymać.

 

1. Faza to edukacja , która kończyła się w konkretnym momencie, gdy przechodziliśmy do fazy:

 

2.praca, która również kończyła się w konkretnym momencie i przechodziliśmy do:

 

3.emerytura.

 

Jutro będzie inaczej:

 

1.uczyć będziemy się przez całe życie (im starsi będziemy, tym mniej rzecz jasna),

 

2.praca będzie dużo dłuższa – będziemy w nią wchodzić w czasie edukacji formalnej i będziemy ją stopniowo wygaszać w starszym wieku,

 

3.emerytura również będzie pojawiać się w naszym życiu stopniowo i będzie bardziej aktywna niż dotychczas,

 

4.będziemy żyć dłużej, w związku z czym okres pracy się wydłuży.

 

 

No i dobrze. Nasze mózgi ciężko znoszą nagłe zmiany, za to lubią wyzwania i ciągłą pracę. Dla wielu przejście na emeryturę wiąże się z początkiem demencji lub depresji, a podjęcie pracy może powodować zaburzenia lękowe. Stopniowe przemiany w naszym życiu pozwolą nam nie tylko na łagodniejsze i skuteczniejsze przejście między fazami, ale również na bycie bardziej użytecznymi dla rodziny czy społeczeństw.

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/borys.binkowski.9/

 

 

 Zostaw odpowiedź