Foto: www.superbelfrzy.edu.pl

 

„Rodzinne zdjęcie” podczas jednej z gali finału plebiscytu na „Nauczyciela Roku”

 

 

Dzisiaj zapraszamy do lektury wywiadu, jaki przeprowadziła Karolina Żelazowska z Anną Wojciechowską – sekretarzem redakcji „Głosu Nauczycielskiego” – od lat uczestniczącą w organizowaniu plebiscytu na tytuł „Nauczyciela Roku”. Wywiad pochodzi ze strony portalu „Superbelfrzy”:

 

 

Na Facebooku wciąż pojawiają się posty informujące o nominowaniu któregoś z nauczycieli w plebiscycie tej czy innej gazety. Zarówno w grupie SuperBelfrów jak i poza nią toczone są rozmowy na temat akcji, w których wybór zwycięzcy uzależniony jest od liczby przesłanych SMSów. Głosy są podzielone. Jedni wskazują liczne nieprawidłowości jakich dopuszczają się organizatorzy takich plebiscytów. Inni dostrzegają zalety udziału.

 

Czekając na Wasze opinie w tej sprawie, zaprosiłam do rozmowy Annę Wojciechowską, która jest zaangażowana w konkurs Nauczyciel Roku. Chciałam poznać szczegóły organizacyjne tego prestiżowego konkursu dla nauczycieli w Polsce. Z jednej strony chciałam zaspokoić własną ciekawość, z drugiej – chciałam przygotować się do rozmów z gazetami tworzącymi SMSowe plebiscyty.

 

Zapraszam do lektury rozmowy o „kamykach mozaiki, z których układany jest wielowymiarowy i kompletny portret kandydata – nauczyciela, wychowawcy i człowieka”.

 

 

Karolina Żelazowska: – Czy możesz przedstawić się naszym czytelnikom?

 

– Nazywam się Anna Wojciechowska. Wprawdzie znajomi na Facebooku mogą kojarzyć mnie z dłuższym nazwiskiem, to prawdę mówiąc nazwiska Lorent używam tylko na tej platformie. Jestem dziennikarką edukacyjną. Od 1997 roku pracuje w “Głosie Nauczycielskim”, obecnie jako sekretarz redakcji. Jestem także zaangażowana w Konkurs Nauczyciel Roku od pierwszej edycji.

 

– Od pierwszej edycji, czyli od…

 

– Konkurs miał swoją pierwszą edycję w 2002 roku. Zatem jesienią już po raz 17. przyznaliśmy tytuł Nauczyciel Roku.

 

– Wygląda na to, że w przyszłym roku konkurs osiągnie pełnoletność. Jak podsumujesz dotychczasowe edycje?

 

– W ciągu wszystkich dotychczasowych edycji Konkursu na najlepszego nauczyciela wybraliśmy około 220 laureatów, którzy tworzą swoisty elitarny „pokój nauczycielski”. Wśród Najlepszych z Najlepszych są nauczyciele wszystkich szczebli edukacji od przedszkoli po szkoły dla dorosłych, a także różnych rodzajów placówek, z resocjalizacyjnymi włącznie. Z dużych miast, małych miasteczek i wsi. Przestudiowaliśmy dziesiątki tysięcy stron wniosków, na których opisane są ich sukcesy.

 

– Uprzedziłaś nieco moje kolejne pytanie. Chciałam zapytać się kto może zostać Nauczycielem Roku?

 

Uczestnikiem Konkursu może być każdy czynny zawodowo nauczyciel bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych) oraz stopień awansu zawodowego, zatrudniony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a także pracujący poza granicami kraju na rzecz Polonii. Taki nauczyciel może zgłosić swoją kandydaturę. Istnieje także możliwość aby do tego tytułu zgłosili inni nauczyciele, dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych, rodzice uczniów, sami uczniowie, przedstawiciele organów prowadzących lub nadzorujących szkoły i placówki oświatowe, związki zawodowe, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z nauczycielem. […]

 

 

Cały wywiad z Anną Wojciechowską „Nauczyciel Roku, czyli konkurs dla edukatorów”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.superbelfrzy.edu.pl



Zostaw odpowiedź