W miniony piątek, 12 stycznia, „Obserwatorium Edukacji” zostało zaproszone na niecodzienne wydarzenie. Był nim koncert „Aniołkowe Granie”, którego organizatorem i gospodarzem była nasza zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 137 im. prof. A. Kamińskiego w Łodzi. O niecodzienności tego wydarzenia świadczy nie tyle tytuł koncertu (w pierwszej chwili czytelnicy mogą pomyśleć: cóż dziwnego w tym, że okresie Świąt Bożego Narodzenia organizuje się takie śpiewania kolęd i pastorałek), co jego cel i wpisanie się w niezwykle ważne, strategiczne plany reformowania polskiego systemu opieki zastępczej.
Kilka zdań z historii tej inicjatywy: „Aniołkowe Granie” to zrodzona w 2004 roku inicjatywa dwóch wrocławskich przedszkoli: przedszkola nr 56 „Niezapominajka” oraz Przedszkola nr 31 im. J. Porazińskiej, do której dołączyło Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania. Wtedy wszystko zaczęło się od idei integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych ,funkcjonujących od 2004 roku w systemie pomocy społecznej, a nie jak do tego czasu we wspólnym ministerstwie ze szkołami i przedszkolami.
Po latach – do dorocznie kontynuowanej już w wielu miejscowościach poza Wrocławiem akcji, postanowiła dołączyć łódzka SP nr 137, która do tej idei, której aktualnie motywem przewodnim jest promowanie i wspieranie rodzicielstwa zastępczego – jako formuły bardziej przyjaznej dziecku pozbawionemu rodziny niż zinstytucjonalizowane domy dziecka zmobilizowała kilka łódzkich przedszkoli i szkołę ponadgimnazjalną. Koordynatorką i organizatorką akcji „Aniolkowe Granie” w Łodzi była pani Dominika Sznajder – dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi. Koncert ten był zwieńczeniem tegorocznej akcji zbierania darów i podziękowaniem młodym wolontariuszom i ich opiekunom.
Foto: www.facebook.com/pieczalodz/
12 stycznia 2018 roku o godz. 16:30 w specjalnie do tego wydarzenia zaaranżowanej szkolnej Sali gimnastycznej wszystkich przybyłych powitała pani Ewa Morzyszek-Banaszczyk – dyrektorka SP nr 137 – gospodarza tej imprezy.
Obok licznie zebranych uczniów i przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli, na widowni zasiedli honorowi goście: przy stoliku „niebieskim” – wrocławscy twórcy tej akcji: pani Katarzyna Glowik-Jamróz – dyrektor Przedszkola nr 56 „Niezapominajka” (w środku) i pan Sylwester Pajęcki – dyrektor Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, a przy stoliku „białym” – pani Małgorzata Niemczyk – łódzka posłanka na Sejm (nieco w tyle, w szarej kamizelce) i panowie: Tomasz Trela – wiceprezydent Łodzi (na pierwszym planie) i Sylwester Pawłowski – przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej Łodzi (z lewej strony). Przybył także i zasiadł przy jednym stoliku z wyż. wymienionymi ks. kaonik. Roman Łodwig.- proboszcz miejscowej parafii Najśw. Serca Jezusowego przy ul. Retkińskiej.
Specjalnymi miejscami przy okrągłych stolikach uhonorowano także przedstawicieli przedszkoli uczestniczących w projekcie: PM o numerach 86,90 i 154, a także Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Łodzi, oraz (przy stoliku niebieskim) Piotra Rydzewskiego – dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (wraz z współpracownikami), który od kilku miesięcy dał się poznać jako gorący orędownik, wspieranego przez władze miasta Łodzi, programu, który najkrócej można nazwać „Łódź bez domów dziecka”.
Nie zabrakło także podziękowań i uhonorowania specjalnymi dyplomami osób, które uczestnicząc w łódzkiej edycji tej akcji wyróżniły się szczególną aktywnością.
Motywem przewodnim tego koncertu były, odgrywane przez uczniów SP nr 137, scenki z baśni J, Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami” , której bohaterka, na przekór smutnego zakończenia oryginału, w tej inscenizacji znajduje rodzinę, która ją przygarnia do siebie:
Wszystko było przeplatane występami taneczno-wokalnymi przedszkolaków i uczniów szkół uczestniczących w akcji:
Ważną rolę spoiwa całego koncertu odgrywał chór uczniów szkoły-gospodarza – SP nr 137.
W końcowej części koncertu podziękowali łodzianom wrocławscy inicjatorzy tej dorocznej akcji „Aniołkowe Śpiewanie: Sylwester Pajęcki – dyrektor WCOiW i Katarzyna Glowik-Jamróz – dyrektorka Przedszkola nr 56 „Niezapominajka”.
A to scena finałowa koncertu.
Dominika Sznajder – dyrektorka PM nr 90 i Ewa Morzyszek-Banaszczyk – dyrektorka SP nr 137, bez których nie byłoby łódzkiego „Aniołkowego Grania” – podczas finału piątkowego koncertu.
Tekst i zdjęcia
Włodzisław Kuzitowicz
Zobacz także krótki filmik, który jeszcze lepiej zilustruje atmosferę finału tego koncertu:
Finał koncertu – TUTAJ
Źródło: www.facebook.com/pieczalodz
UWAGA!
12 lutego na Yoy Tube zamieszczono film, relacjonujący „Aniołkowe Granie” – TUTAJ