W miniony piątek, 12 stycznia, „Obserwatorium Edukacji” zostało zaproszone na niecodzienne wydarzenie. Był nim koncert „Aniołkowe Granie”, którego organizatorem i gospodarzem była nasza zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 137 im. prof. A. Kamińskiego w Łodzi. O niecodzienności tego wydarzenia  świadczy nie tyle tytuł koncertu (w pierwszej chwili czytelnicy mogą pomyśleć: cóż dziwnego w tym, że okresie Świąt Bożego Narodzenia organizuje się takie śpiewania kolęd i pastorałek), co jego cel i wpisanie się w niezwykle ważne, strategiczne plany reformowania polskiego systemu opieki zastępczej.

 

Kilka zdań z historii tej inicjatywy: „Aniołkowe Granie” to  zrodzona w 2004 roku inicjatywa dwóch wrocławskich przedszkoli: przedszkola nr 56  „Niezapominajka” oraz Przedszkola nr 31 im. J. Porazińskiej, do której dołączyło Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania. Wtedy wszystko zaczęło się od idei integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek  opiekuńczych ,funkcjonujących od 2004 roku w systemie pomocy społecznej, a nie jak do tego czasu we wspólnym ministerstwie ze szkołami i przedszkolami.

 

 

Po latach – do dorocznie kontynuowanej już w wielu miejscowościach poza Wrocławiem akcji, postanowiła dołączyć łódzka SP nr 137, która do tej idei, której aktualnie motywem przewodnim jest promowanie i wspieranie rodzicielstwa zastępczego – jako formuły bardziej przyjaznej dziecku pozbawionemu rodziny niż zinstytucjonalizowane domy dziecka zmobilizowała  kilka łódzkich przedszkoli i szkołę ponadgimnazjalną. Koordynatorką i organizatorką akcji „Aniolkowe Granie” w Łodzi była pani Dominika Sznajder – dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi. Koncert ten był zwieńczeniem tegorocznej akcji zbierania darów i podziękowaniem młodym wolontariuszom i ich opiekunom.

 

Foto: www.facebook.com/pieczalodz/

 

12 stycznia 2018 roku o godz. 16:30 w specjalnie do tego wydarzenia zaaranżowanej szkolnej Sali gimnastycznej wszystkich przybyłych powitała pani Ewa Morzyszek-Banaszczyk – dyrektorka SP nr 137 – gospodarza tej imprezy.

 

 

 

 

Obok licznie zebranych uczniów i przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli, na widowni zasiedli honorowi goście:  przy stoliku „niebieskim” – wrocławscy twórcy tej akcji: pani Katarzyna Glowik-Jamróz  – dyrektor  Przedszkola nr 56 „Niezapominajka” (w środku) i  pan Sylwester Pajęcki – dyrektor Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, a przy stoliku „białym” – pani Małgorzata Niemczyk  – łódzka posłanka na Sejm (nieco w tyle, w szarej kamizelce) i panowie: Tomasz Trela – wiceprezydent Łodzi (na pierwszym planie) i Sylwester Pawłowski – przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej Łodzi (z lewej strony). Przybył także i zasiadł przy jednym stoliku z wyż. wymienionymi  ks. kaonik. Roman Łodwig.- proboszcz miejscowej parafii Najśw. Serca Jezusowego przy ul. Retkińskiej.

 

 

 

 

Specjalnymi miejscami przy okrągłych stolikach uhonorowano także przedstawicieli przedszkoli uczestniczących w projekcie: PM o numerach 86,90 i 154, a także Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Łodzi, oraz (przy stoliku niebieskim) Piotra Rydzewskiego  – dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (wraz z współpracownikami), który od kilku miesięcy dał się poznać jako gorący orędownik, wspieranego przez władze miasta Łodzi, programu, który najkrócej można nazwać  „Łódź bez domów dziecka”.

 

 

 

 

Nie zabrakło także podziękowań i uhonorowania specjalnymi dyplomami osób, które uczestnicząc w łódzkiej edycji tej akcji   wyróżniły się szczególną aktywnością.

 

 

 

Motywem przewodnim tego koncertu były, odgrywane przez uczniów SP nr 137, scenki z baśni J, Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami” , której bohaterka, na przekór smutnego zakończenia  oryginału, w tej inscenizacji znajduje rodzinę, która ją przygarnia do siebie:

 

 

 

 

 

 

Wszystko było przeplatane występami taneczno-wokalnymi przedszkolaków i uczniów szkół uczestniczących w akcji:

 

 

 

 

 

 

Ważną rolę spoiwa całego koncertu odgrywał chór uczniów  szkoły-gospodarza – SP nr 137.

 

 

 

W końcowej części koncertu podziękowali łodzianom wrocławscy  inicjatorzy tej dorocznej akcji „Aniołkowe Śpiewanie: Sylwester Pajęcki – dyrektor WCOiW i Katarzyna Glowik-Jamróz  – dyrektorka Przedszkola nr 56 „Niezapominajka”.

 

 

 

A to scena finałowa koncertu.   

 

 

 

Dominika Sznajder – dyrektorka PM nr 90 i Ewa Morzyszek-Banaszczyk – dyrektorka SP nr 137, bez których nie byłoby łódzkiego „Aniołkowego Grania” – podczas finału piątkowego koncertu.

 

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz

 

 

Zobacz także krótki filmik, który jeszcze lepiej zilustruje atmosferę finału tego koncertu:

 

 Finał koncertu   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.facebook.com/pieczalodz

 

 

UWAGA!

12 lutego na Yoy Tube zamieszczono film, relacjonujący „Aniołkowe Granie”   –   TUTAJZostaw odpowiedź