Foto: www.facebook.com/profile.php?

 

Agnieszka Kuźba

 

 

Nie tylko z powodu poprawności politycznej (parytetu płci) zamieszczamy kolejny tekst do poniedziałkowej, porannej lektury. Proponujemy dzisiejszy wpis z profilu Agnieszki Kuźby, jako przykład, że refleksyjny praktyk nie pominie żadnej okazji, aby snuć rozważania o istocie uczenia się. Tekst zamieszczamy bez żadnych „wycięć”:

 

Dziś matury ! GOOD WAY ?

 

Kiedyś to był baaardzo ważny pierwszy egzamin.Potem … wymyśliliśmy testy i egzaminy już w przedszkolu . Sama takie prowadziłam jakiś czas , uznające je za miarodajne , istotne i ogólnie wspaniałe. Jednak potem przyszła mi do skołatanej głowy refleksja jak to istotnie krzywdzę dzieci i Rodziców takim podejściem i taką metodą diagnozy dojrzałości szkolnej. Zdecydowałam się na spotkania z Rodzicami i dziećmi i wspólne zabawy mające nam dać ogląd jak przebiega rozwój dziecka. Każdy z uczestników takich spotkań wiedział dobrze, że to nie jest egzamin. Wszyscy się uczymy całe życie.Tak, tak – nie warto czasem obstawać przy starym, skoro nowe jest dla nas i dla dzieci, młodzieży lepsze.


Kto ,,jeszcze może” być w wieku edukacyjnym ? Hmmm … wszystkie dzieci i cała młodzież od newbornika* jest w wieku edukacyjnym – to pewne.No i w ostatnich latach wyniki badań neurobiologów na szczęście dopuszczają fakt, że … osobniki z leciwym peselem też MOGĄ SIĘ UCZYĆ.

 

Kiedy wędruję około 6 rano z psami i ,,zbieram myśli do drogi” słyszę prawie ciągły szum samochodów na pobliskiej jezdni prowadzącej do miasta. Wyobrażam sobie rozpędzone auto na autostradzie. W środku siedzi kierowca, który wie, że może ,, depnąć na gaz” . Dlaczego? Ma przed sobą drogę o dobrej nawierzchni, o łagodnych, nie spowalniających łukach, starannie opisane zjazdy, parkingi, stacje benzynowe.Wie, że może pokonać kolejne 30 km w ciągu 20 minut.

 

 

Z edukacją tak nie jest . Mimo, że jest kilka pasm dla tych wolniejszych i tych szybszych. Dlaczego? Aby porównać rozwój i edukację do autostrady, na której można się szybko przemieścić z A do B – należałoby stworzyć najpierw w we własnych myślach a potem naprawdę autostradę dla … każdego.

 

Mówicie – nie no to się nie da ! Nie ma kasy ! No i tak każdemu się należy autostrada? I jeszcze co !

 

A jednak. Widziałam autostrady o 20 pasmach i tak by to należało zrobić.Opisać tak aby się udało każdemu jechać bezpiecznie i z maksymalną prędkością. To, że dziecko w wieku 6 lat pisze czy czyta – wcale nie sprawi, że lepiej i bardziej skutecznie będzie się uczyć przez całe życie. Czemu ? A bo udostępniono mu jeden, wspólny pas ruchu. I tak sobie jedzie.Gdzie? Do fabryki? Na pole? Do lasu? Do kuchni? Przed skomplikowaną maszynę w laboratorium? A tego nie wiadomo … wszyscy mają jechać w jednym kierunku i nie rozglądać się za swoim zjazdem. Podejrzewam, że byłabym świetnym leśnikiem. Ale … nikt mi nie pokazał tej autostrady. Byłabym też z pewnością niezłą ,,polonistką” ale zostałam nauczycielką małych i dużych i dobrze mi z tym.

 

Emocje związane z uczeniem się jak dobitnie wskazują neurodydaktycy – a Marek Kaczmarzyk podczas każdego wystąpienia – mogą wyzwalać lub blokować skuteczną naukę. Wszystko, co dzieje się dookoła dziecka, nastolatka kształtuje połączenia neuronowe, które przyczyniają się do wzrostu bądź wyłączenia uwagi, koncentracji i pamięci, do wchłaniania wiedzy i jej praktycznego zastosowania. Zrozumienie, w jaki sposób te procesy rozwojowe przebiegają w czasie i zrozumienie ich w związku z różnymi sytuacjami może nam dać do ręki coś co nazywa się niekiedy intuicyjnym podejściem w różnych kontekstach. Czyli, że co ?

 

Ano – owszem są przepisy obowiązujące wszystkich na autostradzie ale dla nas samych – jest tyle dróg rozwoju ilu uczących się. Nasz świat przecina 7 miliardów indywidualnych dróg. Skazywanie dzieci na raz obrane odgórnie – bez wiedzy o nich samych – pasma rozwoju zależne tylko od wieku, którymi podążają w ścisku, w dźwięku klaksonów, pulsujących czerwonych świateł jest największym błędem współczesnej edukacji.

 

Powodzenia maturzyści ! Za Wami kawał drogi ! Przed Wami jeszcze około … 4/5 dystansu do przebycia ! Trzymam kciuk, żebyście odnaleźli GOOD WAY !

 

*Newbornik – noworodek

 

Źródło: www.facebook.com/profile.php?idZostaw odpowiedź