Foto:www.gloswielkopolski.pl

 

 

Dzisiaj na stronie oswiata.abc.com zamieszczono informację, zaczerpniętą ze źródeł  Polskiej Agencji Prasowej, o najnowszej inicjatywie włoskich władz oświatowych i związku wydawców podręczników w walce z – okazuje się że nie tylko znaną w Polsce – plagą przeciążonych uczniowskich plecaków. Oto fragmenty tego tekstu:

 

Cyfrowy Plecak – to najnowsza inicjatywa, przedstawiona we Włoszech na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Związek wydawców podręczników utworzył platformę, na której ich książki dostępne są w formie elektronicznej.

 

Celem wspólnego projektu kilkudziesięciu wydawców jest odciążenie plecaków włoskich uczniów, którzy – jak alarmują rodzice, nauczyciele i lekarze – uginają się pod wagą książek. Dźwigają do szkoły nawet 16 kilogramów.[…].

 

Po długiej dyskusji na temat szkolnych ciężarów i fazie eksperymentów rusza platforma pod nazwą Cyfrowy Plecak, na której dostępne są niemal wszystkie podręczniki, obowiązujące w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i technikach. Potrzebną książkę odnajduje się wybierając na stronie internetowej szkołę i klasę. […].

 

Włoski resort oświaty w przypomnianym ostatnio okólniku podkreśliło, że nadmierna waga plecaków jest „przyczyną problemów fizycznych, mających wpływ na postawę, równowagę i poruszanie się„.

 

Cała informacja „Włochy: cyfrowy plecak, czyli sposób na ciężkie podręczniki szkolne”  –   TUTAJ

 

 

Przeczytaj także:

 

„Rzeczpospolita”   –   Raport NIK: Plecaki polskich uczniów za ciężkie

 

NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach publicznych  – skrót

 

Raport NIK: Informacja o wynikach kontroliZostaw odpowiedź