Foto: www.dentonet.pl
Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta
26 stycznia 2024 wiele mediów poinformowało o wystąpieniu Rzecznik Praw Pacjenta do Barbary Nowackiej, aby rozważyła włączenie do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”. Oto informacja o tej inicjatywie RPP, zaczerpnięta z oficjalnej strony Rzecznika:
Edukacja zdrowotna w polskich szkołach. Rzecznik Praw Pacjenta wnioskuje o zmiany
Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, zwrócił się z apelem do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji Narodowej, o rozważenie włączenia do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”, wzorowanego na przedmiocie „Wiedza o Społeczeństwie”. […]
W przesłanym piśmie, Rzecznik wyjaśnił, że wprowadzenie przedmiotu edukacji zdrowotnej do szkół umożliwi uczniom zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych. […]
W wielu rozwiniętych krajach Europy i na świecie praktykuje się edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o zdrowiu. Rzecznik przekazał również Pani Ministrze już opracowane scenariusze lekcji edukacyjnych oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych, wraz z plakatem zawierającym opracowane prawa dziecka-pacjenta. Materiały zostały przygotowane wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Treść wystąpienia RPO do Barbary Nowackiej – TUTAJ
Źródło: www.gov.pl/web/rpp
x x x
9 marca 2024 roku na portalu „TERMRDIA” zamieszczono tekst zatytułowany „Szlachetne zdrowie – dziecko się nie dowie”. Tekst zaczyna się od takiego podtytułu:
Nie będzie dodatkowej godziny nauczania o zdrowiu w szkole
[…]
– Kształcenie kompetencji zdrowotnych oraz budowanie właściwych postaw u dzieci i młodzieży przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, częstszego unikania ryzykownych zachowań i ukształtowania otwartej postawy pełnej szacunku wobec innych – uzasadnił Bartłomiej Chmielowiec.
Czy rzecznik przekonywał polityków koalicji rządzącej? O to pytała w interpelacji Anna Dąbrowska-Banaszek z Prawa i Sprawiedliwości.
Odpowiedziała wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer.
[…]
– Z uwagi na fakt, że w szkołach są już obowiązkowo realizowane treści nauczania z zakresu szeroko rozumianego zdrowia na wielu zajęciach edukacyjnych, a nauczyciele są zobowiązani dostosować realizowany program nauczania do potrzeb danej grupy uczniów, nie przewiduje się wprowadzania odrębnego, obowiązkowego przedmiotu w tym zakresie – stwierdziła w odpowiedzi na interpelację.
Cały tekst „Szlachetne zdrowie – dziecko się nie dowie” – TUTAJ
Źródło: www.termedia.pl
x x x
A tu dzisiaj taka niespodzianka, o której poinformował „Portal Samorządowy – Portal dla Edukacji”:
[…] Nowy przedmiot – edukacja o zdrowiu – będzie dobrze przygotowany i według obecnych szacunków wejdzie do szkół w 2026 r. – poinformowała w poniedziałek w Wałbrzychu szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka. […]
Jak zauważyła szefowa MEN, młodzi ludzie podkreślają, że szkoła musi przygotować się do XXI w. – Szkoła musi dawać uczniom wiedzę, która pozwoli odnaleźć się w przyszłym, bardzo niewiadomym, jeszcze rynku pracy – mówiła.
Nowacka zwróciła też uwagę, że podczas spotkań z młodymi ludźmi poruszają oni bardzo często temat zdrowia. – Mówią o zdrowiu, w tym o zdrowiu psychicznym i odporności na otaczający świat, zdrowiu fizycznym i potrzebie rozwoju fizycznego – powiedziała.
Przypomniała, że kierowany przez nią resort oraz Ministerstwo Zdrowia pracują nad programem edukacji o zdrowiu dla młodych ludzi. – O zdrowiu fizycznym, seksualnym, żywieniowym. Chcemy przez to wspierać młode osoby w tych wszystkich obszarach, które oni sami zgłaszają jako potrzebne w programie edukacji-powiedziała.[…]
Cały tekst „Edukacja o zdrowiu nie wejdzie do szkół w przyszłym roku” – TUTAJ
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/