Foto: H_Piotr/www.fenomenwarszawy.blogspot.com
Siedziba Ministerstwa Edukacji – Warszawa. Al. Szucha, Warszawa
Wczoraj (18 października 2023 r.) na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji” zamieszczono tekst, zawierający dywagacje n.t. „kto zastąpi Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji”. Oto jego obszerne fragmenty:
Ruszyła giełda nazwisk. To oni mogą zastąpić ministra Czarnka
[…]
>Czarnym koniem w wyścigu po tekę ministra edukacji może okazać się Marcin Józefaciuk, wieloletni dyrektor, a obecnie wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi.
>Pochodząca z Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy sama nie ukrywa, że interesuje ją ta posada.
>Nieprzypadkowo liderką listy w Gliwicach jest Krysia Szumilas, nauczycielka – to ona jest jedną z tych gwarancji, że w ciągu pierwszych 100 dni polskie nauczycielki i nauczyciele dostaną 30 proc. podwyżki – mówił Donald Tusk podczas spotkania wyborczego w Katowicach.
[…]
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk kandydatką Lewicy na ministra edukacji i nauki?
Pochodząca z Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy sama nie ukrywa, że interesuje ją ta posada. – Nigdy nie ukrywałam, że to jest główny obszar moich zainteresowań – powiedziała dziś w rozmowie z wp.pl.
Posłanka z Wrocławia w sprawy edukacji zaangażowana jest od dawna. Z wykształcenia jest pedagogiem, a w poprzedniej kadencji Sejmu zasiadała miedzy innymi w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania, a także Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki.
Jakim ministrem byłaby Agnieszka Dziemianowicz-Bąk? podczas przedwyborczej debaty dla PortalSamo- rzadowy.pl posłanka deklarowała między innymi:
– podniesienie pensji nauczycielom i pracownikom oświaty;
– konieczność przerzucenia obowiązku płacenia pensji nauczycieli z samorządów na rząd;
– wycofanie lekcji religii ze szkoły, a przynajmniej zaprzestanie finansowania lekcji religii z pieniędzy państwowych;
– wycofanie się z lekcji HiT (Historia i Teraźniejszość);
– powrót do rozmowy na temat darmowych ciepłych posiłków w szkołach.
Kandydatką KO na ministra edukacji może być Krystyna Szumilas
Choć oficjalnie nie padły w tej sprawie żadne deklaracje, naturalną kandydatką na stanowisko ministra edukacji z ramienia KO wydaje się być Krystyna Szumilas. Posłanka ze śląska, w latach 2007-2011 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a w latach 2011-2013 minister edukacji narodowej. W poprzedniej kadencji zastępca przewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, członkini Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania, a także Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki.
Krystyna Szumilas wciąż cieszy się ogromnym poparciem i zaufaniem, co pokazują między innymi ostatnie wybory, w których w swoim okręgu uzyskała rekordowe poparcie.
– Nieprzypadkowo liderką listy w Gliwicach jest Krysia Szumilas, nauczycielka – to ona jest jedną z tych gwarancji, że w ciągu pierwszych 100 dni polskie nauczycielki i nauczyciele dostaną 30 proc. podwyżki od każdej zasadniczej pensji nauczycielskiej, a nasze dzieci i nasze wnuki zaczną dostrzegać pozytywne zmiany w szkole – mówił Donald Tusk podczas spotkania wyborczego w Katowicach.
Jakim ministrem byłaby Krystyna Szumilas? Podczas przedwyborczej debaty dla PortalSamorzadowy.pl posłanka deklarowała między innymi:
– odpolitycznienie szkoły i stworzenie strategii dla edukacji nie na kadencję, a na lata;
– odchudzenie podstawy programowej;
– podwyżki dla nauczycieli – o co najmniej 30 proc. Nie mniej niż 1500 zł brutto podwyżki.Wprowadzenie systemu automatycznej rewaloryzacji. […]
Wytatuowany nauczyciel ministrem edukacji? To możliwe
Czarnym koniem w wyścigu po tekę ministra edukacji może okazać się także Marcin Józefaciuk, wieloletni dyrektor, a obecnie wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi, który ze szkolnej ławy wkroczy do sejmowej. Łodzianin startował w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy jako niezrzeszony w żadnej partii kandydat i z 10 miejsca – choć zdarza się to niezwykle rzadko – bez problemu zdobył mandat.
Marcin Józefaciuk uczy kilku różnych przedmiotów: j. angielskiego, j. polskiego w klasie ukraińskiej, informatyki, wychowania fizycznego, etyki, fizyki i przedmiotów optycznych.
„Wiem, że reprezentuję głos nauczycieli, pracowników oświaty, młodych i też doświadczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób w kryzysie bezdomności, przedsiębiorców oraz ultrasów, jak również wielu innych. Zawsze jesteście mile widziani – zapraszam WAS do WSPÓLNEJ walki. Bez WAS nic nie znaczę” – napisał już po wygranej w swoich mediach społecznościowych i dodał, że nie zamierza odchodzić z zawodu. […]
Fragmenty tekstu i zdjęcia: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/