Foto: H_Piotr/www.fenomenwarszawy.blogspot.com

 

Siedziba Ministerstwa Edukacji – Warszawa. Al. Szucha, Warszawa

 

 

Wczoraj (18 października 2023 r.) na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji” zamieszczono tekst, zawierający dywagacje n.t. „kto zastąpi Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji”. Oto jego obszerne fragmenty:

 

 

Ruszyła giełda nazwisk. To oni mogą zastąpić ministra Czarnka

 

[…]

 

>Czarnym koniem w wyścigu po tekę ministra edukacji może okazać się Marcin Józefaciuk, wieloletni dyrektor, a obecnie wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi.

 

>Pochodząca z Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy sama nie ukrywa, że interesuje ją ta posada.

 

>Nieprzypadkowo liderką listy w Gliwicach jest Krysia Szumilas, nauczycielka – to ona jest jedną z tych gwarancji, że w ciągu pierwszych 100 dni polskie nauczycielki i nauczyciele dostaną 30 proc. podwyżki – mówił Donald Tusk podczas spotkania wyborczego w Katowicach.

 

[…]

 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk kandydatką Lewicy na ministra edukacji i nauki?

 

 

Pochodząca z Wrocławia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy sama nie ukrywa, że interesuje ją ta posada. – Nigdy nie ukrywałam, że to jest główny obszar moich zainteresowań – powiedziała dziś w rozmowie z wp.pl.

 

Posłanka z Wrocławia w sprawy edukacji zaangażowana jest od dawna. Z wykształcenia jest pedagogiem, a w poprzedniej kadencji Sejmu zasiadała miedzy innymi w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania, a  także Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki.

 

Jakim ministrem byłaby Agnieszka Dziemianowicz-Bąk? podczas przedwyborczej debaty dla PortalSamo- rzadowy.pl posłanka deklarowała między innymi:

– podniesienie pensji nauczycielom i pracownikom oświaty;

– konieczność przerzucenia obowiązku płacenia pensji nauczycieli z samorządów na rząd;

– wycofanie lekcji religii ze szkoły, a przynajmniej zaprzestanie finansowania lekcji religii z pieniędzy państwowych;

– wycofanie się z lekcji HiT (Historia i Teraźniejszość);

– powrót do rozmowy na temat darmowych ciepłych posiłków w szkołach.

 

 

Kandydatką KO na ministra edukacji może być Krystyna Szumilas

 

Choć oficjalnie nie padły w tej sprawie żadne deklaracje, naturalną kandydatką na stanowisko ministra edukacji z ramienia KO wydaje się być Krystyna Szumilas. Posłanka ze śląska, w latach 2007-2011 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a w latach 2011-2013 minister edukacji narodowej. W poprzedniej kadencji zastępca przewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, członkini Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania, a także Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki.

 

 

Krystyna Szumilas wciąż cieszy się ogromnym poparciem i zaufaniem, co pokazują między innymi ostatnie wybory, w których w swoim okręgu uzyskała rekordowe poparcie.

 

Nieprzypadkowo liderką listy w Gliwicach jest Krysia Szumilas, nauczycielka – to ona jest jedną z tych gwarancji, że w ciągu pierwszych 100 dni polskie nauczycielki i nauczyciele dostaną 30 proc. podwyżki od każdej zasadniczej pensji nauczycielskiej, a nasze dzieci i nasze wnuki zaczną dostrzegać pozytywne zmiany w szkolemówił Donald Tusk podczas spotkania wyborczego w Katowicach.

Jakim ministrem byłaby Krystyna Szumilas? Podczas przedwyborczej debaty dla PortalSamorzadowy.pl posłanka deklarowała między innymi:

 

– odpolitycznienie szkoły i stworzenie strategii dla edukacji nie na kadencję, a na lata;

– odchudzenie podstawy programowej;

– podwyżki dla nauczycieli – o co najmniej 30 proc. Nie mniej niż 1500 zł brutto podwyżki.Wprowadzenie systemu automatycznej rewaloryzacji.  […]

 

 

Wytatuowany nauczyciel ministrem edukacji? To możliwe 

 

Czarnym koniem w wyścigu po tekę ministra edukacji może okazać się także Marcin Józefaciuk, wieloletni dyrektor, a obecnie wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi, który ze szkolnej ławy wkroczy do sejmowej. Łodzianin  startował w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy jako niezrzeszony w żadnej partii kandydat i z 10 miejsca – choć zdarza się to niezwykle rzadko – bez problemu zdobył mandat.

 

 

Marcin Józefaciuk uczy kilku różnych przedmiotów: j. angielskiego, j. polskiego w klasie ukraińskiej, informatyki, wychowania fizycznego, etyki, fizyki i przedmiotów optycznych.

 

Wiem, że reprezentuję głos nauczycieli, pracowników oświaty, młodych i też doświadczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób w kryzysie bezdomności, przedsiębiorców oraz ultrasów, jak również wielu innych. Zawsze jesteście mile widziani – zapraszam WAS do WSPÓLNEJ walki. Bez WAS nic nie znaczę” – napisał już po wygranej w swoich mediach społecznościowych i dodał, że nie zamierza odchodzić z zawodu. […]

 

 

 

Fragmenty tekstu i zdjęcia: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/Zostaw odpowiedź