paź
15
Przedszkole Miejskie Nr 208 od wielu lat włącza środowisko lokalne i placówki oświatowe w działania mające na celu ochronę najbliższego środowiska przyrodniczego, połączoną z aktywnym wypoczynkiem, podnoszenie świadomości ekologicznej związanej ze zdrowym żywieniem, efektywnym wykorzystaniem surowców i energii oraz zrównoważoną gospodarką odpadami w przedszkolach, szkołach i ich otoczeniu.
Otrzymaliśmy certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (2011 r.), oraz dwukrotnie międzynarodowy certyfikat ” Zielona Flaga „(2012 r i 2013 r). Jesteśmy laureatami konkursu „Z energią na rzecz ochrony klimatu”, zorganizowanego przez Fundację GAP Polska we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz wielu konkursów o tematyce ekologicznej. W czerwcu 2013 r. otrzymaliśmy certyfikat ” Organizacja Innowacyjna” , przyznawany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
Z inicjatywy dyrektora przedszkola we wrześniu 2012 r powstała SIEĆ PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ EKOLOGICZNYCH W ŁODZI, do której należą 22 placówki. Siec działa pod honorowym patronatem ŁCDNiKP. Nasze działania wspiera Zarząd Zieleni Miejskiej.
Co wyróżnia naszą sieć?
Po pierwsze – aktywność, wypływająca z własnych przekonań i potrzeb, zgodnie z zasadą „Nic na siłę”. Wszyscy członkowie mają takie same prawa, dotyczące składania własnych propozycji, decydowania o podejmowanych działaniach. Nie jesteśmy zwolennikami wyścigu, w którym za wszelką cenę ktoś musi być najlepszy. Doceniamy pracę innych, dziękujemy wszystkim za ich zaangażowanie, odpowiedzialność, pomoc , wsparcie i życzliwość. Zamiast sprawozdań tworzymy wystawy, fotoreportaże, przygotowujemy konkursy, happeningi, spartakiady, pikniki, bierzemy udział w programach, akcjach lokalnych i ogólnopolskich.
Po drugie – preferujemy metodę ” po nitce do kłębka ” oraz zasadę „Czym skorupka za młodu nasiąknie …” Stawiamy na działanie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, oparte na wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, róźnorodność stosowanych metod i form pracy, włączaniu w działania rodzin dzieci, współpracowników, środowiska lokalnego, placówek oświatowych, instytucji i organizacji ekologicznych.
Po trzecie – wierzymy, że nasze działania zmienią miejsca w których mieszkamy, pracujemy i odpoczywamy, że wpłyną na zwiększenie ilości miejsc zielonych, w których można nie tylko bezpiecznie odpoczywać, ale także poznawać lokalną przyrodę, doskonalić umiejętności- np jazdy na rowerze.
Obejrzyj ilustracje naszych działań:
Informację opracowały i nadesłały:
Jolanta Gwóźdź – nauczyciel PM Nr 208
Małgorzata Dębek – dyrektor PN Nr 208